Erdoğan: Referanduma gitmeyeceğiz

Erdoğan: Referanduma gitmeyeceğiz
Erdoğan: Referanduma gitmeyeceğiz
Yerel seçimlerin öne alınmasıyla ilgili konuşan Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesini düşünmediklerini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, parti genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katıldı.

Burada partililere seslenen Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün TBMM'ye iade ettiği yerel seçimlerin öne alınmasını düzenleyen anayasa değişikliği konusunda, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kararından sonra oluşan yeni duruma yönelik istişarelerimizi tamamladık ve bugün itibarıyla ilgili arkadaşlarım gidip Anamuhalefet partisi ve MHP 'yle gidip görüşmeleri yapacaklar ve bu görüşmeleri yaptıktan sonra Parlamento'da bunun adımları atılacaktır. Referandum konusunu düşünmüyoruz” dedi.

Anayasa değişikliği tasarısının yeniden oylanması konusunda imzalarının arkasında olacaklarını söyleyen Erdoğan, muhalefeti de imzalarının arkasında durmaya çağırarak "Tasarının doğrudan kabulü için 367’nin altında bir oyla, maalesef bu yetki meclis’ten verilmedi. Burada kendileriyle altına attığımız imzalar nedeniyle mutabık kaldığımız MHP ve AK Parti olarak, burada MHP’li arkadaşları suçlayacak değilim. Sayın Bahçeli’nin ve şahsımın ortaya koyduğumuz irade mevcut. Altına imzalarımızı attık. Görünen o ki her iki siyasi parti imzalara sahip çıkmamıştır. Eğer herkes sahip çıkmış olsaydı netice böyle olmayacaktı. Bu tabi üzücü bir tablodur. Ben bunun fitneye vesile olmak istemem. Ama siyaseti biz böyle anlamıyoruz. Eğer biz bir yere imza attıysak mezara kadar bu imzanın altında durmalıyız, pazara kadar değil." dedi.

Muhalefeti ve özellikle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nu da eleştiren Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun dış politika konusunda yaptığı eleştirileri ‘Bu sıralar psikoloji konularına merak sarmış. Kendi dünyasında yaşıyor. Kendi kurdukları dünyada yaşayanlara ne denir gitsin sorsun dedi.

CHP ve BDP’nin birlikte hareket ettiğini de öne süren Erdoğan “Dünyada seçimlerin erkene alınmasına karşı çıkan, bunu engellemek için her şeyi yapan, her türlü yola başvuran tek anamuhalefet partisi sanıyorum CHP'dir. BDP ile CHP'nin 12 Haziran seçimlerinden beri pek çok konuda birlikte hareket ettikleri ortada. Artık ben ikisini de doğrusu bir görüyorum. Adeta bunlar müttefik. CHP'nin yolu BDP'yi düze çıkarmaz. BDP'nin yolu CHP'yi düze çıkarmaz. Biri her konuda milletle ters düştüğü için çıkmaz yolda. Diğeri de terör örgütünün kuyruğuna takılmaktan vazgeçip gerçek bir siyasi parti olamadığı için yine çıkmaz yolda” dedi.

Erdoğan, daha önce BDP’yi eleştirirken söylediği ‘ya parlamento, ya Kandil’ sözünü de yineleyerek “Parlamento'nun içindeki bir parti Türkiye Cumhuriyeti'nin muhatabı olarak KCK'yı gösterir mi, bölücü terör örgütünü gösterir mi? Bu nasıl bir anlayıştır. Biz boşuna 'ya Parlamento ya Kandil' demiyoruz. Bu ifadeleri bunlardan kaç kez dinledik, bunun için diyoruz” dedi.