Erdoğan: Rusya'ya ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz

Erdoğan: Rusya'ya ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz
Erdoğan: Rusya'ya ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Haklılığımızın dünya tarafından kabul edildiği bir olayı bahane ederek, bize olmadık ithamlarda bulunmak ateşle oynamaktır. Rusya'ya ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz" dedi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt'ta toplu açılış törenine katıldı ve vatandaşlara hitap etti. Erdoğan, konuşmasında, "Şu anda Rusya orada. Biz defalarca söyledik, sizin orada ne işiniz var? Neymiş, Suriye rejimi davet etmiş. Şu anda gayrimeşru bir devlet var Suriye'de. Siz her davete icabet etmeye mecbur musunuz? 380 bin insanı öldüren bir katil Esed var, bunun davetine icabet etmeye mecbur musunuz? Her türlü desteği veriyorsunuz. Devlet terörü estiren böyle bir insana böyle bir desteğin verilmesi meşru mudur?" ifadelerini kullandı.

"Biz bir terör örgütünden petrol alacak kadar haysiyetsiz değiliz, bunu böyle bilesiniz" diyen Erdoğan, "Bize bu iftirayı atanlar, bilsinler ki müfteri sıfatını sahiplenmişlerdir" şeklinde konuştu.

Kremlin'den Erdoğan'ın görüşme talebine 'özür' şartı

'KASITLI DÜŞÜRMÜŞ DEĞİL'

Erdoğan, "Son olarak Rusya Devlet Başkanı'nın dün akşam Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamalar asla kabul edilebilir değildir. Türkiye kasıtlı olarak Rus savaş uçağını düşürmüş değildir. Bu olay sınır ihlaline verilen otomatik bir tepkiden ibarettir, angajman kurallarının uygulanmasıdır" dedi. "Rusya'nın uçak meselesini bahane ederek, Suriye'deki askeri bağlarını güçlendirmesinin gerisindeki kurnazlığı da görmüyor değiliz" ifadelerini kullanan Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti.

'Türkiye, Suriye üzerindeki uçuşlarını durdurdu'

"Kendilerinden (Rusya Devlet Başkanı Putin) olayın olduğu gün randevu talebinde bulundum, telefonla görüşelim istedim. O günden bugüne dönmediler. Şimdi Paris'te İklim Değişikliği Zirvesi var. Zannediyorum kendileri de oraya gelecek, orada da bunları oturup konuşabiliriz, değerlendirebiliriz. Biz, Rus savaş uçaklarının sınırlarımızı ihlal ettiğini radar görüntüleriyle, ses kayıtlarıyla tüm dünyaya duyurduk. Bu konuda Türkiye'nin haklı olduğu tüm dünya tarafından kabul ediliyor. Rusya'nın da iddialarını bu şekilde ispatlama mükellefiyeti vardır, aksi takdirde Türkiye'ye yapılan bu ağır ve haksız itham yüzünden Rusya, yalancı durumuna düşecektir."

Rus uçakları Maarat Al -Numan'ı vurdu: 5 ölü, 10 yaralı

BU SÖZE SONUNA KADAR KATILIYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Putin, 'kim terörizme çifte standart uyguluyorsa, ateşle oynuyordur' diyor. Bu söze ben sonuna kadar katılıyorum. Doğru. Suriye'de 380 bin cana mal olan, devlet terörü uygulayan Esed rejimine destek olmak, evet o da ateşle oynamaktır. DAİŞ'le mücadele bahanesiyle uluslararası meşruiyeti olan muhalifleri vurmak, evet ateşle oynamaktır. Türkiye'nin haklılığının tüm dünya tarafından kabul edildiği bir hadiseyi bahane ederek, bize olmadık ithamlarda bulunmak, meseleyi vatandaşlarımıza ki bir fuara katılmak için Rusya'ya giden vatandaşlarımıza eziyete vardırmak, evet ateşle oynamaktır. Bölgede ticari faaliyet veya insani yardım amaçlı olarak bulunabilecek tırları sorumsuz bir şekilde vurmak, evet ateşle oynamaktır. Rusya'ya çok samimi olarak, ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu. (aa)

Davutoğlu: Rusya, IŞİD'e odaklanmalı