Erdoğan: Savaşa karşıyız

Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak'ta kitle imha silahlarının bulunduğu gerçeğinin onaylanmadığını, bu açıdan şimdiki görünüş itibarıyla Irak'ta savaşa karşı olduklarını söyledi.

BERLİN - Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak'ta kitle imha silahlarının bulunduğu gerçeğinin onaylanmadığını, bu açıdan şimdiki görünüş itibarıyla Irak'ta savaşa karşı olduklarını söyledi. Erdoğan'ın, Almanya'daki Bild gazetesine verdiği röportajın ikinci bölümü yayımlandı.
Irak ve Ortadoğu'yla ilgili görüşlerini dile getiren Erdoğan, "Terör dünyanın belası, yer, din, kültür ve millet dinlemez, Pentagon'a bile saldırdılar" dedi. Irak'a yönelik savaşın adil olup olmadığına ilişkin bir soruya Erdoğan şu yanıtı verdi: "Irak'a müdahale kararı vermek çok zor idi. Burada dünya için can alıcı kanıt kitle imha silahlarıydı. Ancak kitle imha silahlarının orada olduğu onaylanmadı. O nedenle Türkiye bugünkü bakış itibarıyla savaşa karşıdır. Irak'a yönelik savaş sınırlarımızdadır. Bizim için durum son derece zordur. Ancak şu anda Irak'ın tümüyle silahsızlandırılmasından memnunuz."
Erdoğan, İsrail ile ilişkilerin Türkiye için neden önemli olduğuna ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Türkiye, Yahudilerin ve Müslümanların barış içinde yaşayabileceklerini yüzyıllar boyunca göstermiştir. Bu nedenle
İsrail'le ilişkilere dikkat edilmesinin özel bir sorumluluk olduğunu görüyoruz" diye konuştu.