Erdoğan savunacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel ziyareti, TCK tasarısının geri çekilmesi nedeniyle şekil değiştirdi. Erdoğan, Türkiye'nin AB yolundaki gelişmelerini anlatarak atak yapmaktan çok savunmada kalacak.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel ziyareti, TCK tasarısının geri çekilmesi nedeniyle şekil değiştirdi. Erdoğan, Türkiye'nin AB yolundaki gelişmelerini anlatarak atak yapmaktan çok savunmada kalacak.
Erdoğan'ın ilk teması, Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ile kahvaltıda olacak. Bu temasta Verhofstadt'ın, TCK konusundaki gelişmelerin yarattığı olumsuz ortamın giderilmesi için Ankara'nın acilen adım atması gereği üzerinde durması bekleniyor. Erdoğan'ın en kritik görüşmesi ise AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen ile olacak. Bu görüşmede de Verheugen'in, en önemli beklenti olarak TCK'nın 6 Ekim'den önce geçirilmesini gündeme getirmesi, bunun yapılamayacağı mesajını alması halinde ise Ankara'nın bundan sonra izleyeceği taktiğe açıklık getirmesini ve şartlı müzakereye hazırlanılmasını isteyecek.
Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi grup liderlerini bir araya getiren Başkanlar Konferansı'nda da konuşacak olan Erdoğan'ın, burada yoğun eleştiriyle karşı karşıya kalması bekleniyor. Özellikle Türkiye için 'özel ilişki' statüsünde ısrarlı olan Hıristiyan Demokrat grubun, TCK'nın geri çekilmesini Ankara aleyhine sonuna kadar kullanması bekleniyor.