Erdoğan: Sayısal başarı başımızı döndürmeyecek

Başbakan Erdoğan, yerel seçimlerde elde ettikleri sayısal başarının başlarını döndürmeyeceğini, aksine sorumluluklarını artıracağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerde elde ettikleri sayısal başarının başlarını döndürmeyeceğini, aksine sorumluluklarını artıracağını söyledi.
Erdoğan, yerel seçimlerin ilk sonuçlarının belli olmasından sonra AKP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Aziz milletim" diye başladığı konuşmasında, seçimlerin ülkeye hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. "Seçimler demokrasinin bayramlarıdır, demokrasi bayramınız kutlu olsun" diyen Erdoğan, çıkan sonucun milletin özgür iradesi olduğunu ve başlarının üzerinde olduğunu kaydetti. Demokratik bir olgunluk içinde tamamlanan seçimlerin Türkiye'nin kalkınması ve şehirlerin gelişmesine zemin hazırlayacağını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:
"Halkımızın bu demokratik kararı Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetimizin çağdaş uygarlık yürüyüşünde hepimize yol gösterecektir. Türkiye bir kez daha güvene, istikrara, adalete ve kalkınmaya oy vermiş, evet demiştir. Halkımızın 3 Kasım seçimlerinden sonra bu seçimde yeniden kendini gösteren bu kararlı tutumu ülkemizin geleceğini aydınlatacaktır. Milletimiz 3 Kasım'da ortaya koyduğu iradenin arkasında olduğunu daha güçlü bir şekilde göstermiştir. Çok açık ve net olarak görülmüştür ki, halkımız artık Türkiye'ye zaman kaybettiren o eski günlere, o kısır siyasetlere geri dönmek istemiyor. Milletimiz bir kere daha istikrara oy vermiştir. AKP olarak, milletimizin bu teveccühüne teşekkür ediyoruz. Milletin kaya gibi sağlam iradesine sonuna kadar bağlı kalacağız. Aldığımız emanet, yaptığımız her işte, attığımız her adımda sadakat göstereceğiz. Sayısal başarı asla başımızı döndürmeyecek. Aksine sorumluluğumuzu artıracaktır."

"HALKIMIZIN KİMLİĞİNE VE DEĞERLERİNE YASLANACAĞIZ"

Erdoğan, AKP'nin büyümesinin sorumluluklarını artıracağını belirterek, bu sorumluluğu yerine getirmenin halka karşı borçları olduğunun altını çizdi. Erdoğan, "Sayısal başarı bizim için nihai hedef değildir. Bizim için asli hedef bütün zorluklara rağmen halka hizmettir. Başarı bizim için hizmetle, sorumlulukla eş anlamlıdır. Biz bu yola aşkla çıktık ve inşallah bu medeniyet maratonunu halkımızla birlikte sürdüreceğiz, halkımızın kimliğine ve değerlerine yaslanacağız. Dünyada makamlar, mevkiler baki değildir. Başbakanlık, bakanlık, milletvekilliği, belediye başkanlığı fanidir. Kalıcı olan bu kubbede kalacak olan hoş bir sedadır, halkın yüzündeki gülümsemedir" diye konuştu.

"HİZMETTE AYRIMCILIK YAPMAYACAĞIZ"

Yerel seçimlerle AKP'nin oy tabanının genişlediğine dikkat çeken Erdoğan, bu durumun omuzlarındaki yükü ağırlaştırdığının bilincinde olduğunu ve öyle kalacaklarını söyledi. Halkın tamamının temsiline özen göstereceklerini belirten Erdoğan, "Hizmette asla ayrımcılık yapmayacağız. Bu akşamdan itibaren bütün belediye başkanları bizim başkanlarımızdır" dedi.
Partisinin toplumsal merkeze yaslanan ve bu merkezin taleplerini temsil eden yeni siyaset anlayışını, toplumun tamamına hizmet ederek göstereceğini kaydeden Erdoğan, aldıkları halk desteğinin Türkiye'de toplumsal ve siyasal istikrarın yeniden ortaya çıktığını ve dengelerin yerli yerine oturduğunu gösterdiğini ifade etti. Erdoğan, alınan sonucun siyaset kurumunun halkın nezdinde yeniden güç ve itibar kazandığının açık delili olduğunu belirterek, demokrasi içinde bu istikrarın gelişmesi için üstlerine düşeni fazlasıyla yapacaklarını ve Türkiye'nin ertelenen özlemlerine kavuşturacaklarını kaydetti. Erdoğan, "Seçim sonuçlarıyla kazanan şu ya da bu parti olmaktan önce, bütün kurum ve kurallarıyla Cumhuriyetimizi çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkarma iradesidir. Milletimizin oy vererek göreve getirdiği bütün belediye başkanları şu andan sonra bizim de başkanlarımızdır. Bütün başkanlarımızla birlikte belediyeler aracılığıyla toplumu siyasetin öznesi yapacağız" diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, konuşmasında seçimlerin güven ve tarafsızlık içinde geçmesini sağlayan Yüksek Seçmi Kurulu görevlileriyle güvenlik güçlerine de teşekkür etti. Erdoğan, siyasi parti temsilcileri, adaylar, medya organları ve partisinin teşkilatına da teşekkür etti.
Erdoğan, "Burada özellikle AKP'lilere bir şey hatırlatmak istiyorum. Esas başarı, başarıyı hazmetmek, demokratik olgunluğu vakarla sergilemektir. Bütün vatandaşlarımı bu olgunluğa çağırıyorum. Umarım bu demokratik rekabet sürecinde hiç bir arkadaşımız, hiç bir vatandaşımızın kalbini incitecek bir davranış içinde olmamıştır. Eğer böyle bir dil sürçmesi, bir yanlışlık olduysa ben de dahil olmak üzere özür diliyorum" dedi.
Erdoğan, seçimlerden kendisi için sürpriz bir sonuç çıkıp çıkmadığının sorulması üzerine, kesin sonuçla ilgili henüz kesin bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirterek, "Ancak, çok ciddi bir sürpriz yok" dedi.
Erdoğan, alacakları oy oranına ilişkin bir soru üzerine de, rakam telaffuz etmediğini, bundan sonra da etmeyeceğini kaydetti. Kesin rakamı Yüksek Seçim Kurulu'nun telaffuz edeceğini söyleyen Erdoğan, "Şunu söyleyebilirim, milletimiz verdiği kararla 17 aylık icraatımızı onayladı. Bundan mutluyuz" diye konuştu.