Erdoğan seçim kampanyasını Siirt'te başlattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim startını milletvekili seçildiği Siirt'ten verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim startını milletvekili seçildiği Siirt'ten verdi. Yağmur altında halka seslenen Başbakan Erdoğan, Siirt'in bir yıl önce çamurdan geçilmediği halde, şimdi çamura basmadığını belirterek, ``Batının şehirleri ne kadar güzelse, Doğu ve Güneydoğu'nun şehirleri de aynı güzelliğe kavuşsun. Bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara prim vermeyelim. Et ile tırnak ayrılmaz. Bizi biribirimizden ayıramayacaklar'' dedi.
`Kİ ZAVA'LI KARŞILAMA
Başbakan Erdoğan, istifa ederek kendisine milletvekili seçilmesinin yolunu açan ve Siirt´ten AKP Belediye Başkan adayı gösterdiği Mervan Gül'e destek vermek amacıyla uçak ile geldiği Batman'dan helikopter ile Siirt'e geçti. Vatandaşlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Kürtçe `Ki zava?', (kim damat) ve `Erdoğan zava' (Erdoğan damat) diye karşılıklı bağırarak karşıladılar. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte parti otobüsünün üzerine çıkan Başbakan Erdoğan erkeklere karanfil atarken, Emine Erdoğan, ön sırada ve aralarında kara çarşaflı kadınların da bulunduğu topluluğa karanfil attı. Cumhuriyet Meydanı´nda yaklaşık 5 bin kişiye yağmur altında hitap eden Erdoğan, büyük ve küçükbaş hayvancılığın düştüğünü, günümüzde katlamalı olarak artmaya başladığını ve bu gelişimin devam edeceğini anlatırken, ``Baykan, Eruh, Kurtalan ilçeleri artık hayata yeni bakacak. Batı´nın şehirleri nasıl güzelse Doğu'daki şehirlerimizde aynı güzelliğe kavuşsun'' dedi.
ÜNİVERSİTE SÖZÜ
Başbakan Erdoğan, 11 aydan bu yana görevde olduklarını, işbaşına geldiklerinde kendilerinden önce ayakta duramayan, borcunu ödeyemeyen bir hükümet olduğunu, yüzde 69 faizin ödendiği günlerden, yüzde 23 faizin ödendiği günlere gelindiğini söyledi. Türkiye´de son 1 yıl içinde elektriğe, doğalgaza ve akaryakıta zam yapılmadığını ve doğalgazın yakında Siirt'e gelebileceğini ifade eden Erdoğan, ``Aldatan ve aldanan bir Türkiye istemiyoruz, bunu gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, `Üniversite istiyoruz' yazılı dövizleri görünce, ``Üniversitenin altyapısını oluşturmamız lazım. Önce fakülteleri kuracağız. fakültelerimizi yeter noktaya getirdikten sonra inşallah üniversitemizin adımını atacağız. Batman'da gördüğüm konutlar içimi sızlattı. Bu konutlar benim vatandaşımın kaderi değildir. Toplu Konut İdaresi, Siirt'te, ilk etapta yüzde 10'u peşin 10 yıl vadeyle, faizsiz, k^ar elde edilmeden modern, sosyal alanları ile birlikte yaklaşık 750 konut yapacak. Faiz ve kar olmaksızın halkımıza konut yapacağız. 45 gün önce buradaydım, bazı yolların açılışını yaptık. Bir yıl önce Siirt merkezinin hali neydi? Çamurdan geçilmiyordu. Artık bu merkezde ayaklarımız çamura basmıyor. Tarımda ayağa kalkacağız. Hayvancılıkta ayağa kalkacağız ve ülkemizin işsizliğini çözeceğiz. Türkiye'nin Batı bölgeleri ile Doğu'nun arasındaki dengesizliği gidermek için yasa çıkardık. Ankara, İstanbul'daki işadamlarını toplayacağım. `Siirtli isen, Siirt'e yatırım yap' diyeceğim'' dedi.
Konuşması sık sık, `Siirt seninle gurur duyuyor' sloganı ile kesilen Başbakan tayyip Erdoğan, ``Gönül yollarını maalesef ülkemizde kırdılar. Ülkenin evlatlarını birbirine düşürmeye çalışanlara prim vermeyelim. Et ile tırnak birbirinden ayrılır mı? Ayrılmaz. Bizi birbirimizden ayıramayacaklar. Bu yıl 1.5 milyon aile ısınsın diye ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu'ya 800 bin ton kömür gönderdik. Halkın verdiği, halka gidecek hortumculara değil'' dedi. Bunun üzerine kalabalık `Şerefsiz Uzan' diye bağırınca Başbakan Erdoğan, `İstirham ederim' diye müdahale ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:
``Bu ülkede fakir fukaranın, garip gurebanın alın terini kimler sömürdüyse bunun hesabını verecektir. Buna ´Evet´ diyemeyiz, duyarsız kalamayız. Çıkarılan yasalar, attığımız adımlar hep bunun bir parçasıdır. Yoksa asla kişisel, duygusal kararlarla bu adımlar atılmıyor. 3 Kasım'da bu emaneti bize ne diye verdiğinizi bildiğimiz için bu adımları bu şekilde atıyoruz.''
GÜNEYDOĞU´DA GELENEK
Siirt başta olmak üzere Güneydoğu´da düğünlerde, davetliler damat için Kürtçe ´Ki zava?´ (Damat kim) diye bağırıyor. Yine davetliler hep bir ağızdan damadın adını söylüyor. Eşi Siirtli olan Başbakan Erdoğan´ın için de ´Ki zava' dendikten sonra, ´Erdoğan Zava´ (Erdoğan damat) diye tempo tutuldu.