Erdoğan: Silah bırakan PKK'lı başka ülkeye gidebilir

Erdoğan: Silah bırakan PKK'lı başka ülkeye gidebilir
Erdoğan: Silah bırakan PKK'lı başka ülkeye gidebilir
D-8 Zirvesi için gittiği Pakistan'dan dönen Başbakan Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terörle mücadele konusuna değinen Erdoğan, "Silah bırakan teröristlerin başka ülkelere gitmesinin önü açılabilir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan D-8 zirvesi için gittiği Pakistan'dan yurda döndü. Dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Terör konusuna değinen Erdoğan, 'silahların susmasını değil, bırakılmasının çözüm olduğunu' söyledi.

PKK 'lıların ağırlıklı olarak Kandil ve Mahmur'da olduğunu söyleyen Erdoğan "Silah teröristin elinde durduğu sürece patlayabilir. Silahlar bırakıldığı andan itibaren, geçmişte de gündeme geldiği gibi, PKK'lı teröristlerin başka ülkelere gitmesinin önü açılabilir" diye konuştu.
PKK'nın okullara yönelik saldırılarını da sert bir şekilde eleştiren Erdoğan, "Olmayacak duaya amin diyorlar" ifadelerini kullandı. Başbakan açlık grevlerinin bitmesinin önemli olduğunu söyledi.

SURİYE'DE ARABULUCULAR DEVREDE
Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda devreye arabulucu ülkelerin girdiğini de açıkladı. Erdoğan, "Pakistan ve Endonezya dışişleri bakanları düzeyinde Şam'a gidip Esad ile görüşecekler. Sorunun çözümü için Esad’a telkinlerde bulunulacaklar. Aynı ekip Türkiye 'ye de gelecek. Madem üstlenmek istiyorlar biz de buna olumlu baktık" diye konuştu.

IRAK'TA ENDİŞELİYİZ
Erdoğan, "Irak'ta merkezi hükümetle Kürt yönetimi arasındaki gerginlik de bizi endişelendiriyor. Irakta yaşananlar içişleri olarak görülemez" dedi.


'İSLAM DÜNYASI KENDİ GÖBEĞİNİ KESMELİ'

ABD'ye İsrail konusunda sitemde bulunan Erdoğan şöyle konuştu: "Clinton İsrail'e gelene kadar adım atılmadı. Türkiye'nin hassasiyetleri belli. ABD tarafından bu hassasiyetler görülmeli, eğer görülmezse ayıp olur. Ateşkes sürecini İsrail bozmadıkça Hamas'ın bozacağına inanmıyorum. Gazze'ye Türkiye tarafından hastane yapıldı, bunlar gelir o hastaneyi de bombalar. İslam dünyası göbeğini kendi kesmeli bu konuda. Atılması gereken adımlar zamanı geldiğinde atılır."

 

'GAZZE'YE HER AN GİDEBİLİRİM'

Erdoğan'ın “Gazze'yi ziyaret edecek misiniz?" sorusuna ise "Ansızın gidebilirim" yanıtını verdiği öğrenildi.RUSYA'NIN 'PATRİOT' AÇIKLAMASINA TEPKİ
Başbakan, Suriye sınırına yerleştirilmesi planlanan ‘patriot’ füzelerinin ‘savunma amaçlı’ olduğunu hatırlattı ve "Türkiye'nin hamlesi endişe verici" açıklaması yapan Rusya’yı eleştirdi.