Erdoğan: Sınav sırası Avrupa'da

Başbakan Erdoğan Türkiye'nin AB üyeliği konusunda, "Sınav sırası Avrupalı dostlarımızda. Muhataplarımız kendi üzerine düşeni yapmalıdır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinde atılması gereken adımların atıldığını belirterek, "Şimdi sınav sırası Avrupalı dostlarımızdadır" dedi. Türkiye'nin üyeliğinin AB'nin yaslandığı değerler açısından da bir kriter teşkil ettiğini söyleyen Erdoğan, AB'nin çoğulcu bir yapı olup olmadığının ilk kez Türkiye'nin üyeliği çerçevesinde test edileceğini ifade etti.
Erdoğan, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında Türkiye'nin AB üyeliği konusuna değindi. Türkiye ile AB ilişkilerine işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin tam üyelik dışında hiçbir seçeneği kabul etmeyeceğini deklare ettiğini vurguladı. "Bunun yanında tecrübe edilmiş müzakere süreçlerinden farklı, Türkiye'ye özgü bir müzakere sürecinin işletilmesine razı olmayacağımız da bilinmelidir" diyen Erdoğan, hangi alanda olursa olsun her müzakerenin sonucunun üyelik gereği neyse bunu getirmesi gerektiğini söyledi. AB'nin üyelik şartlarında nihai sonucun tam üyelik olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Bunun süresi tartışılır, o ayrı mesele... Ama bu müzakere sonucunun getireceği tam üyeliktir, buna kimse un sermeye kalkmasın. Kaldı ki Türkiye, ülkelerden bir ülke değildir" diye konuştu.

'Gerekli adımları attık'
Erdoğan, AB'nin genişleme sürecinde Türkiye'nin tarihi bir önem ifade ettiğini kaydederek şöyle devam etti: "Nasıl ki biz, AB üyeliği hedefi çerçevesinde düşünüp aynada kendimize bakıyorsak, Avrupalı muhataplarımız da kendi üzerlerine düşeni yapmalıdır. Biz bugüne kadar geceli gündüzlü çalışmalarımızı yaparak, parlamentomuzu sabahlara kadar çalıştırarak bu uyum sürecini gerçekleştirdik. Uyum sürecinde atılması gereken adımları attık. Bütün bu değişiklikler yapıldığına göre, şimdi artık sınav sırası Avrupalı dostlarımızdadır."
Erdoğan özgürlük, demokrasi ve çoğulculuğun AB'yi meydana getiren ortak değerler olduğuna dikkati çekerek, "AB, bu değerleri dışlayacak bir tutum içinde olamaz" dedi. Türkiye'nin üyeliğinin AB'nin yaslandığı değerler açısından da bir kriter teşkil ettiğini kaydeden Erdoğan, "AB'nin çoğulcu bir yapı olup olmadığı ilk kez Türkiye'nin üyeliği çerçevesinde test edilecektir. İnanıyorum ki Cumhuriyet'in kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız şu günlerde Türkiye, uluslararası camiada hak ettiği onurlu yeri daha da pekiştirecektir" görüşünü ifade etti.