Erdoğan subaylara seslendi: Komutanların tutuklanmasında aldatıldık

Erdoğan subaylara seslendi: Komutanların tutuklanmasında aldatıldık
Erdoğan subaylara seslendi: Komutanların tutuklanmasında aldatıldık
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Harp Akademileri Komutanlığı'nı ziyaret etti. Konuşmasında Ergenekon ve Balyoz operasyonlarındaki subay tutuklamalarına da değinen Erdoğan, "Bu operasyonlarla şahsım başta olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı. Kurumlarımızın içinde örgütlenmiş, güçlü medya desteğiyle teçhiz edilmiş bir yapının, Türkiye'yi ele geçirmek için yürüttüğü bir kumpasa, bir darbe teşebbüsüne hep birlikte maruz kaldık" dedi ve ekledi: "Samimiyetle ifade ediyorum; eski Genelkurmay Başkanımız başta olmak üzere, birlikte mesai sarf ettiğim için yakından tanıdığım pek çok komutanın tutuklanmasına şahsen gönlüm hiçbir zaman razı olmadı."

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende subaylara seslendi. Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutanları ve subaylarıyla bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

'BAŞTA ATATÜRK OLMAK ÜZERE...'

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü'nün 100. yıl dönümünde Türk ordusunu tebrik eden Erdoğan, 'başta Atatürk olmak üzere ahirete irtihal eden tüm gazileri ve gül bahçesine girercesine toprağa düşen şehitleri rahmetle yad ettiğini' söyledi.

Erdoğan: Ne demokrasisi, ne özgürlüğü...


'KOMUTANLARIN TUTUKLANMASINA GÖNLÜM RAZI OLMADI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tarihin her döneminde tehlikelerle karşı karşıya kaldığını anımsatarak, yakın zamanda eski Genelkurmay Başkanı ve subayların tutuklanmasının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Bu operasyonlarda suçluyla suçsuzun, yalanla doğrunun aynı kefeye konulduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

'Kaybolan 4 yılın hesabını kim verecek'

"Bu operasyonlarla şahsım başta olmak üzere, tüm ülke yanlış yönlendirildi, aldatıldı. Kurumlarımızın içinde örgütlenmiş, güçlü medya desteğiyle teçhiz edilmiş bir yapının, Türkiye 'yi ele geçirmek için yürüttüğü bir kumpasa, bir darbe teşebbüsüne hep birlikte maruz kaldık. Samimiyetle ifade ediyorum; eski Genelkurmay Başkanımız başta olmak üzere, birlikte mesai sarf ettiğim için yakından tanıdığım pek çok komutanın tutuklanmasına şahsen gönlüm hiçbir zaman razı olmadı.

Tereddütlerimi, itirazlarımı o dönemde bu işin sorumlularına ifade ettim, hatta kamuoyu önünde de dile getirdim. Ama o zaman önümüze konan, ancak çoğunun sahte ve çarpıtılmış olduğu daha sonra ortaya çıkan belgeler, bilgiler karşısında, hukuka saygı gereği, yapacak bir şeyimiz kalmadı. Bu süreçte, Başbakan ve hükümet olarak bizim de Genelkurmay Başkanımızın ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin de hukuk devleti ilkesine saygının gereğini yerine getirmek dışında bir duruşumuz olmadı. Uzun süredir temkinle yaklaştığım, faaliyetlerini takibe aldığım bu yapı, biliyorsunuz, 17-25 Aralık 2013'te doğrudan hükümeti devirmeye ve adeta Türkiye'ye topyekun el koymaya yönelik bir teşebbüse girişti. Yolsuzluk kılıfı altında başlattıkları bir operasyonla şahsımla birlikte ülkemizin tüm milli kurumlarını, milli projelerimizi hedef aldılar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayinde dışa bağımlılığın anlamını en iyi bilenlerin askerler olduğunu hatırlatarak, Kıbrıs çıkarması başta olmak üzere, pek çok acı hadiseyle bu gerçeği deneyimlendiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Harp Akademileri Komutanlığı'nı ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da eşlik etti.
AA


  http://www.radikal.com.tr/1317305131730512

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YEMEZLER - Artfuldodger

  Cemaatle kanli bicakli ol. simdi asker'e sirin gorunmeye calis. YEMEZLER!

  Zamanında iyi hava atmıştı. - orkam esas

  Komutanlar tutuklandığında, ''Bakın işte, ben askerleri bile böyle tutuklatırım, çok güçlüyüm '' diye hava atmış, bir yığın gafilden oy toplamıştı. Hileli tutuklamalar orataya çıkınca da, ''kandırıldım'' diyor. Ozaman kim kandırdı onu açıklasın da, onu tutuklayalım.

  Kandırılmışmışmış. - orkam esas

  Her hatası ve suçu ortaya çıktığında çocuk gibi ''Kandırıldım '' diyor. Ortaya çıkmazsa hiç sesini çıkarmıyor, yola devam diyor. Madem her dakika her konuda kandırılabilen yeteneksiz birisin, istifa et de, yerine kolay kandırılmayan uyanık biri gelsin. Hiç olmazsa işe yaramaz danışmanlarını işten at, onlar da uyuyor demek ki. Memleket kimlere emanet, hayret .

  Kimse yok mu? - ozimuko

  Velev ki dogru soyluyor. Hadi diyelim kandirildi, aldatildi. Kimse yok mu, bir tane baba yigit yok mu, " Madem aldatildigini itiraf ediyorsun, o zaman senin orada isin ne?" diye soracak? Koskoca Harp Akademilerinde her biri birer Ataturk olmak uzere yetistirilen gozu pek subaylardan biri de mi yok bunu soracak? "Sanli Turk ordusu" oturmus ne anlatilirsa onu dinliyor. Bilemiyorum aralarindan bir iki kisi hatirlar mi, "Ben bu davanin savcisiyim" diyeni. Hele o "Hukuka saygı gereği, yapacak bir şeyimiz kalmadı" demesi yok mu... Ya valla aci aci guluyorum aglanacak halimize...

  mit - user383887

  "Komutanların tutuklanmasına gönlüm razı olmamış" Yasa çıkarıp MİT müsteşarı tutuklamalarını engellediniz. Neden Genel kurmay başkanı ve komutanlar için bunu yapmadınız? Üstelik anayasada ?yüce divanda yargılanırlar? diye hüküm vardı.

  Bu kadar kolay.. - user394648

  Nasil oluyorda Koskoca Turkiye Cumhuriyetini yoneten bir iktidar ,"cemaat" denilen bir grup tarafindan kandiriliyor,aldatiliyor?,ulkeyi kimler yonetiyor ki?, kayincolar,amca,teyze cocuklari mi bunlar? ,Devlet denilen organizmanin gelenekleri yok mudur? boyle her onune gelen kafasina gore ulkenin basindakileri kandiriyor,aldatiyor mu? ama aslinda Amca cocuklari ve Teyze cocuklari birbirini gebe birakmis,simdi de ortaya cikan cocugu milletin kucagina vermeye calisiyorlar, eee birazda kiydiklari Resmi Nikahi imam Nikahi yok diye evlilikten saymadiklari icin yalan-dolan-fitrat diyelimde kisa keselim,bilen biliyor ne oldugunu.

  Korku - user519199

  Korkunun gözünü seveyim. Yalnız kaldın tabi...