Erdoğan: Sultanahmet saldırısı Suriye kökenli

Erdoğan: Sultanahmet saldırısı Suriye kökenli
Erdoğan: Sultanahmet saldırısı Suriye kökenli
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet'te 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamaya ilişkin "Saldırıyı Suriye kökenli bir canlı bomba gerçekleştirdi" dedi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet'te 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamaya ilişkin "Sultanahmet'teki saldırıyı Suriye kökenli bir canlı bomba gerçekleştirdi" dedi.

Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Erdoğan, "İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nda meydana gelen ve Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör olayını esefle kınadığımı belirtmek istiyorum" dedi.

'ÖLENLER YERLİ VE YABANCILAR'

Saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Erdoğan, "Bunlar yerli, yabancı. Yarım saat, bir saat içinde açıklanacak. Patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralananlara acil şifalar diliyorum" diye konuştu.

"Bu hadise, bir kez daha terör karşısında tek yürek olmamız gerektiğiniz göstermiştir" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

Türkiye'nin kararlı ve ilkeli duruşu devam edecektir. Bizim için adı veya kısaltması ne olursa olsun, birbirlerinden farkları yoktur. Bu bölgede faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin ilk hedefi Türkiye'dir. Çünkü Türkiye bunların hepsiyle aynı kararlılıkla mücadele yürütmektedir. 

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere terör örgütü ve müzahir kuruluşlarının etkinliği olan yerlerde, biz de devlet olarak çok daha güçlü bir çalışma ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Meydanı terör örgütüne, bölücülere, yıkıcılara bırakmamalıyız.

AYDIN MÜSVEDDELERİ KATLİAMDAN BAHSEDİYOR

Bugün Türkiye'nin sorunu dünyada pek çok ülkenin de bizar olduğu terör sorunudur, Kürt sorunu değildir. Kendimizi aldatmayalım. Bunu çok iyi anlatmamız lazım. Ama bu aydın müsveddeleri, ne yazık ki kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor.

Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız, karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler ne Güneydoğu'yu, ne Doğu'yu buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız ve cahilsiniz. Ama oraları bizler kendi evimizin yolu, adresi gibi çok iyi biliriz.

İHLALİ YAPAN TERÖR ÖRGÜTÜ

Terör örgütünün eylemleri yüzünden bölgede yaşayan milyonlarca vatandaşımızın hak ve özgürlükleri ihlal ediliyor ama bu ihlali yapan devlet değil, terör örgütünün ta kendisidir.

KÜRT SORUNU DİYE BİR MESELE YOK

Türkiye'nin Kürt vatandaşlarıyla hiçbir sorunu yoktur. Yani, Türkiye'de 'Kürt sorunu' diye bir mesele yoktur. Her kesim gibi Kürt kardeşlerimizin kendilerine, yaşadıkları yerlere mahsus sıkıntıları olabilir. Bunları oturur, kendileriyle konuşur, çözeriz.

YABANCI AKADEMİSYENLERE DAVET

Sözde akademisyenler bildirisine imza atan, isimleri bizden ama zihinleri bize yabancı tipleri bir kenara bırakıyorum. Sizden de şimdi bu konuda özellikle bir gayret istiyorum. Bu şekilde düşünen yabancı akademisyenlere benim bir teklifim var, ben kendilerini Türkiye'ye davet ediyorum. Buyursunlar Türkiye'ye gelsinler, öyle kuru kuruya imza atmakla olmaz. Gel Türkiye'ye. A'dan Z'ye Güneydoğu'da, Doğu'da bütün bu bölgelerde ne oluyor, ne bitiyor bunları müdellel olarak biz kendilerine anlatmaya hazırız.

Türkiye'deki sorunlar devlet tarafından hukukun  çiğnenmesi mi, terör örgütü tarafından hakların çiğnenmesi mi, görsünler. Ülkemize gelsinler, bölgeyi gezdirelim. Türkiye açısından terör meselesi ortadan konuşulacak bir mesele değil.

Bölgedeki operasyonlar Kürt kardeşlerimizin geleceğini garanti altına almaya yönelik. Kendilerine akademisten diyen güruh Türkiye'nin muhatabı değildir. Türkiye son terörist silah bırakana kadar mücadeleyi sürdürecektir.

KARARLI MÜCADELE SÜRECEK

Dünyada DAİŞ denilen terör örgütüyle Türkiye'den daha kararlı bir şekilde mücadele yürüten ve bizim kadar bedel ödeyen başka bir ülke var mıdır? Aynı şekilde bölücü terör örgütüyle mücadelemizi de kararlılıkla ve fedakarlıkla yürütüyoruz.

RUSYA BUTİK SURİYE KURMA GAYRETİNDE

Rusya, DAİŞ'le mücadelede değildir. DAİŞ'e karşı bir mücadele vermemektedir, tam aksine Rusya şu anda Lazkiye ve çevresinde butik bir Suriye devleti kurmanın gayretiyle kendine mekan hazırlamaktadır ve oradaki bizim soydaşlarımızı, Türkmen kardeşlerimizi vurmaktadır, vurmaya devam etmektedir.

İRAN FİTİLİ ATEŞLİYOR

Mezhep temelli ayrışmaları çatışmaya dönüştüren tavrıyla İran, yeni ve tehlikeli bir sürecin fitilini ateşlemeye çalışıyor. İran’ın Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerini bilinçli olarak gerginleştirmesi bu stratejinin bir parçasıdır.

EN KÜÇÜK MÜSAMAHAMIZ YOK

Milli Güvenlik Kurulumuz tarafından da ülkemiz aleyhine çalışan bir terör örgütü olarak tescil edilip faaliyetleri izlenen bu şer şebekesi konusunda en küçük bir müsamahamız yoktur. Siz kıymetli büyükelçilerimizin, görev yaptığı ülkelerde bu yapının tüm faaliyetlerini yakından takip ettiğine, gerekli müdahaleleri hızla ve eksiksiz şekilde yerine getirdiğine inanıyorum.


Sultanahmet saldırganı: Suudi Arabistanlı Nabil Fadlı

Sultanahmet'te canlı bomba patlaması: 10 ölü, 15 yaralı!