Erdoğan: Suriye'nin öz evlatları cevabı verecek

Erdoğan: Suriye'nin öz evlatları cevabı verecek
Erdoğan: Suriye'nin öz evlatları cevabı verecek
Başbakan Erdoğan, Esad Yönetimi'nin Suriye'nin Halep kentinde saldırı hazırlığında olduğunu belirterek, "Rejim, burada da gereken cevabı Suriye'nin öz evlatlarından alacaktır" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 2012 Olimpiyatları’nın açılışı için bulunduğu Londra'da kıldığı Cuma namazının ve İngiltere Başbakanı David Cameron'la yaptığı görüşmenin ardından Suriye'yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, Cameron'la düzenlediği ortak basın toplantısında, "Uluslararası alanda, bölgede ve camiada mevcut olayları değerlendirecek olursak, son dönemde Suriye'deki gelişmeler gerçekten insani olmayan boyutta. Orada kendi halkını öldüren, katleden rejim söz konusu. Bu rejime karşı tabii el birliği, güç birliği yapmak durumundayız" dedi.

Gerek BM Güvenlik Konseyi'nin, gerek İslam İşbirliği Teşkilatı'nın, gerek Arap Ligi'nin bu süreçte çok daha önemli adımlar atması gerektiğini belirten Erdoğan, "Hele hele Halep'teki şu anda yapılmakta olan yığma hareketlerini göz önünde bulundurursak, kitle imha silahlarını kullanmaya yönelik yaptıkları açıklamaları dinlediğimiz zaman, bunlara karşı duyarsız kalmamız asla mümkün değil. Atılması gereken adımlar nelerse bu adımları da inanıyorum ki BM Güvenlik Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi el birliği ile atmak durumunda kalacaktır" diye konuştu.

Myanmar'daki olaylara da değinen Erdoğan, “Myanmar'da çok ilginç gelişmeler var. Orada katliam, açlık, felaket var. İnsanlığa duyarlı olan bütün ülkeleri burada dayanışmaya davet ediyoruz. Elimizden geleni el birliğiyle yapmamız lazım” dedi.

CAMERON: ULUSLARARASI BASKI SÜRECEK
İngiltere Başbakanı Cameron ise, “Suriye'de dehşet verici olaylar devam ediyor. Bu konuda çok ciddi endişelerimiz var. Özellikle Halep bölgesinde rejimin atabileceği adımların, gerçekten çok tehlikeli ve dehşet verici olma ihtimali bizi endişeleniyor. Bu kesinlikle kabul edilemez bir durum. Çünkü bu durum ciddi şekilde meşru olmayacaktır. Böyle bir süreç içinde Suriye'deki rejimin görevden ayrılması gerekir. Uluslararası baskı da zaten bu süreç içinde devam edecektir” diye konuştu.

Yaklaşık bir saat süren Erdoğan-Cameron görüşmesi, Downing Street 10 numaradaki Başbakanlık binasında gerçekleşti. Cameron, "10 numara" girişinde Başbakan Erdoğan'ı kapı önüne çıkarak karşıladı. Görüşmede Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de yer aldı.

"REJİM İNŞALLAH CEVABINI ALIR"
Başbakan Erdoğan, cuma namazını Londra'daki Mayfair İslam Merkezi'nde kıldı. Cuma namazının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Suriye'ye ilişkin son gelişmelerin sorulması üzerine ise şunları söyledi:

"Edindiğim bilgilere göre, Ürdün-Suriye arasında ciddi bir çatışma yok. Fakat şu anda Halep'in kırsalında muhalif güçler hakimiyeti ellerinde tutuyorlar. Halep merkezde şu anda rejim, tanklarıyla helikopterleriyle saldırı hazırlığı içerisinde. Tabi bugün neler olacağı henüz belli değil. Devamlı irtibat halindeyim. Dışişleri Bakanlığı'yla konuları müzakere ediyorum. Temennim odur ki, rejim burada da gereken cevabı, inşallah Suriye'nin öz evlatlarından alsın."