Erdoğan Suriye'ye çaktı

Erdoğan Suriye'ye çaktı
Erdoğan Suriye'ye çaktı
Başbakan Erdoğan dün Suriye ile yaşanan uçak krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Suriye'ye; "Toplu çakı bile taşıyamazsınız" diye seslendi.

Başbakan açıklamalarına şu şekilde devam etti; "

İndirilen uçaktaki yolcuların tüm yiyecek içecek ihtiyaçları karşılandı. İçeride sağlık sorunları olanlar için tedbirler alındı. Ancak bu konuda bir sıkıntı yoktu. Genel ihbar üzerine oradaki aramalar yapıldı.Görüldü ki içeride bu tür malzemeler var. Gerekli araştırmalar yapıldı. Bunlara el konmak suretiyle, ilgili birimlerimize gönderildi. Bunların gönderildiği yer belli.
Yolcu uçaklarıyla her halükarda asla bu tür savunma sanayine ait silah mühimmat araç gerek hiçbir malzeme taşınamaz. Uluslararası anlaşmaların gereğidir. Toplu çakı bile taşıyamazsınız. "


Ayrıca uçakta silah bulunduğu ihbarının nereden geldiği sorularına ise Başbakan; "Uçak yolcuları ile beraber yaklaşık 9 saatlik bir alı konulmadan sonra ülkelerine geri gönderilmiştir. Hangi ülkenin ihbar ettiği ile ilgili bir bilgisi ise takdir edersiniz ki kural gereği verilmez."

Rusya Başkanı Putin'in ziyareti hakkında Başbakan şu bilgilendirmede bulundu; "Sayın Putin’in Türkiye 'ye yapacağı ziyaret 4 gün önce yaptığımız görüşme sırasında mutabık kaldığımız bir konudur. Bu görüşme 45 dakikalık bir görüşme olmuştu ve bunun neticesinde 3 Aralık oalrak belirlendmiştir. Bu yaşanan olay ile birbirine karışmamak lazım. Suriye 'ye Rusya'nın silah ve müimat üretin bir ajansından bir firmaya gönderildiği ki artık firma demiyorum, Suriye Savunma Bakanlığına gönderildiği biliniyor. Eğer ellerine ulaşsaydı olacakları tahmin etmek zor değil." 


  ETİKETLER:

  Rusya

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  silah

  ,

  firma

  ,

  Aralık