Erdoğan: Takdir kendisine ait

Erdoğan: Takdir kendisine ait
Erdoğan: Takdir kendisine ait
Başbakan Erdoğan Türkçe Olimpiyatları kapanışında Fethullah Gülen'e yaptığı 'dön' çağrısına Gülen'in verdiği 'şimdilik dönmeyeceğim' cevabını da yorumladı.

Başbakan Erdoğan , Meksika gezisi öncesinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Türkçe Olimpiyatları kapanışında Fethullah Gülen ’e yaptığı ‘dön’ çağrısına Gülen’in verdiği ‘şimdilik dönmeyeceğim’ cevabını da yorumladı.

Erdoğan bir gazetecinin konuyla ilgili sorusuna şöyle cevap verdi:

"Bizim Türkçe Olimpiyatlarının kapanışında yaptığımız konuşmada, ben bu ifadeyi kullandım. Ama ilk defa bu ifadeyi kullanmadım. Aslında daha önce farklı zamanlar ortak dost dediğimiz arkadaşlarımıza da bunu söyledik. Ne zaman gelmek isterlerse biz bize düşeni yapmaya hazırı dedik ve gurbette yaşamasını da doğru bulmayız dedik. Ama bu konuda ki her türlü takdir şüphesiz ki kendilerine aittir.

Türkçe Olimpiyatları öncesinde de böyle bir beklentinin olduğunu bildiğim içinde bu beklentiyi de bu finale gelmiş olan tüm gönüldaşlar ile paylaşayım istedim. Çünkü dışarıda da bazı dedikodular oluyor, fitne oluyor, fesat oluyor; ‘Acaba gelmek istemiyor da burada’ denir. Böyle bir olumsuz yaklaşım var. Bunu da ortadan kaldıralım istedik. Çünkü böyle bir şeyi zaten düşünmemiz mümkün değil.

Biliyoruz ki zaten yasalda hiçbir manisi söz konusu değil. Kaldı ki biz vatandaşlığı elinden alınmış olanların vatandaşlıklarını kendilerine iade etmiş bir iktidarız. Ama Hoca Efendinin zaten böyle bir sıkıntısı da yok, manisi de yok. "Öyleyse bu hasret niye? Bu gurbet niye? diye ifade edelim dedik. Ama yine de takdir kendilerinindir. Ama yaptıkları açıklamaya göre de şimdilik böyle bir şey düşünmüyorlar. Allah Sağlık sıhhat ve afiyetler versin derim."