Erdoğan: Tam üyelik dışında pazarlık yok

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Avrupa temelinde şekillenecek bir evrensel değerler bütünleşmesinin parçası olmak istediğini belirterek, "Türkiye, AB sürecinde bazı marjinal kesimlerin takıldığı noktalara kurban edilmemeli" dedi.

KONYA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Avrupa temelinde şekillenecek bir evrensel değerler bütünleşmesinin parçası olmak istediğini belirterek, "Türkiye, AB sürecinde bazı marjinal kesimlerin takıldığı noktalara kurban edilmemeli" dedi. Dün, Konya'da Belediyeler Birliği Toplantısı'na katılan Erdoğan, AB süreciyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan, şunları söyledi:
AB, Hıristiyan Kulübü mü?
"Türkiye AB'ye girebilmek için hükümet, muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarıyla gece gündüz demeden elinden gelen herşeyi yaptı. Biz olumlu bir kararın çıkmasına kesin gözüyle bakıyoruz.
AB'yi Türkiye için kurtuluş reçetesi gibi görenler var, ancak bunlar kesinlikle yanlışlık içinde. Şunun altını çizerek söylüyorum; Türkiye AB üyeliğini samimiyetle istiyor. Evrensel değerler bütünleşmesi için Avrupa Birliği'ne Türkiye' nin girmesi şart. Türkiye'nin içinde yer almadığı bir AB, Hıristiyan Kulübü oldukları anlamına gelir. Ancak Türkiye AB'de yer alırsa, bu AB'nin siyasi değerler bütününü temsil ettiğini gösterir.
Biz bu görüşlerimizi AB ülkeleri ile paylaştık. Onlar da bizimle aynı görüşte olduklarını söyledi. Bunun için çıkacak kararın olumlu olacağına inanıyoruz.
'Almazlarsa yola devam'
Türkiye, kesinlikle bu süreçte tam üyelik dışında pazarlık yapmayacak. Buna kesinlikle müsade etmeyeceğiz. Marjinal kesimlerin takıldığı noktalara Türkiye kurban edilmemeli. 18 Aralık'tan sonra inşallah artık Avrupa Birliği ile ilgili icraatları konuşmaya başlayacağız.
'Türkiye AB'ye alınmazsa ne olur?' diye soruluyor. Kitabımızda böyle bir şey yok. Çok zayıf bir ihtimal de olsa Türkiye beklediği kararı alamazsa, yolumuza aynen devam ederiz. Ancak tek bir farkla. Kopenhag Kriterleri'nin adı Ankara Kriterleri olur. Değişimin gerçekleştirilmesi için yeterli iradeye sahip bir iktidar olduğumuz unutulmamalı."