Erdoğan: Tarihi hak ettik

Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik için gereken koşulları büyük oranda yerine getirdiklerini, bu nedenle de 2004'ün aralık ayında tarih verilmesini beklediklerini söyledi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik için gereken koşulları büyük oranda yerine getirdiklerini, bu nedenle de 2004'ün aralık ayında tarih verilmesini beklediklerini söyledi. Erdoğan, "AB, aralık ayında Türkiye'ye tarih vermezse, bunu gerekçelendiremez, dünyaya anlatmakta zorlanır. Biz de halkımıza anlatmakta sıkıntı çekeriz. Bizim için hayal kırıklığı olur ama elbet dünyanın sonu değil" dedi.
Başbakan Erdoğan dün bir grup Avrupalı gazeteciyi kabulünde, Kıbrıs müzakereleri, Avrupa Birliği ve işkence konusunda mesajlar verdi. Erdoğan, insan hakları örgütleri raporlarına işkence konusunda Türkiye ile ilgili olumsuz notlar düşüldüğünün hatırlatılması üzerine, işkenceye karşı sıfır tolerans gösterdiklerini ve asla taviz vermediklerini açıkladı.
'Yola devam'
Erdoğan, AB'nin aralık ayında Türkiye'ye tarih vermemesi halinde hükümetin nasıl bir tavır izleyeceğinin sorulması üzerine ise, "AB bunu gerekçelendiremez ve dünyaya anlatmakta sıkıntı çeker. Biz de halkımıza anlatmakta sıkıntı çekeriz. Hayal kırıklığı olur ama, dünyanın sonu değil. Biz Kopenhag Kriterleri'ni Ankara kriterleri yapar, yolumuza devam ederiz.
Yapılanlara göre Türkiye tarihi hak etmiştir" yanıtını verdi.
Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye hazır olduğu ancak AB'nin buna hazır olmadığı yönündeki görüşleri hatırlatan gazeteciye, "Şimdiye kadar birliğe alınanlar, hazır oldukları için mi alındı?" diye sordu.
Medeniyetler buluşması
Erdoğan, "Türkiye AB'ye ne kazandıracak?" şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı: "Türkiye'nin tam üyeliğe kabulü, AB üzerindeki Hıristiyan kulübü sorusunu ortadan kaldıracak. AB'nin siyasi değerler bütünü olduğu ortaya konulacak. Medeniyetler buluşmuş olacak ve Türkiye'nin katılımı Türk ve İslam dünyasında da değişimlere kapı aralayacak."
Kıbrıs'ta jest
Erdoğan, "Kıbrıs'ta Türkiye'nin yeni jesti olacak mı?" sorusunu yanıtlarken de, "Türkiye şu ana kadar gereken jesti ortaya koymuştur" diye konuştu.