Erdoğan: Top bizden çıktı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda emin adımlarla yürüdüklerini belirterek, topun diğer garantör ülke olan Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda emin adımlarla yürüdüklerini belirterek, topun diğer garantör ülke olan Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde olduğunu söyledi. Erdoğan AKP İstanbul İl Başkanlığı'nca Grand Cevahir Kongre Merkezi Balo Salonu'nda düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.
Törende yaptığı konuşmada Türkiye'nin ekonomik göstergeleriyle ilgili bilgi veren Erdoğan, ocak ayı ihracat rakamlarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 daha fazla olduğunu söyledi. Tüm dünyayı işadamlarıyla 'fellik fellik dolaşacaklarını' belirten Erdoğan, "Her geçen gün bu ülke, daha ileriye gidiyor. Cumhuriyet'in 100. yılında temennim odur ki, dünyanın ilk beş ülkesi arasına sokalım" diye konuştu.
Uzanları eleştirdi
Önceden vergilerin hortumculara gittiğini kaydeden Erdoğan şöyle konuştu:
"Bu yıl 1,5 milyon ailenin evine kömür götürdük. İlköğretim okullarında ücretsiz kitap dağıttık. Sizin vergileriniz oraya gitti. Bu arada Cumhuriyet'in 14, 15. gününü ilan edenler var. Eyvah, bu Cumhuriyet kimlerin eline kaldı? Atatürk'ün isminin arkasına sığınıp politika yapıyorlar. Cumhuriyet, sizin sömüreceğiniz kadar sermayesinden kaybetmedi.
Hiçbir şirketin ödenmemiş maaşını Türkiye Cumhuriyeti hazinesi ödemiyor.
İmar Bankası'na ilişkin yasal nedenlerle paralar ödendi. Bu tuzağa bir daha gelmez bu millet. Temmuzda bu iş bitiyor. Bundan sonra banka güvencesi, manka güvencesi yok. Bir gazetenin patronajını üstlenmiyor, gelip personeline konuşma yapıyor. Hani burası senin değildi? Patronları gelip konuşsun. O müessesenin önünde senin bayrağın var. Kim buranın sahibi? Çaycı mı, odacı mı, kapıcı mı? Duygu sömürüsüyle milleti aldatmaya devam ediyorlar.
Atatürk'ün isminin arkasına sığınıp politika yapıyorlar. Cumhuriyet, sizin sömüreceğiniz kadar sermayesinden kaybetmedi. İşte cumhur burada. 70 milyon cumhur Cumhuriyeti'ne sahiptir. 'Siyasi rakip olduğu için böyle yapıyormuş' deniliyor. Her iki parti de aynı dönemde kuruldu. AKP'nin aldığı oy belli. Fark atmışız. Nal topluyorlar. Hâlâ neyin mukayesesini yapıyorlar? AKP'yi millet kurdu. Bizim gazetelerimiz, TV kanallarımız yok. Sizsiniz bizim gazetelerimiz. 28 Mart'a 57 gün kaldı. 57 gün fellik fellik dolaşacaksınız. Kadını, erkeği, genci, yaşlısı tüm kapıları dolaşacaksınız" dedi.
Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Erdoğan, Annan Planı referans alınmak suretiyle adımlarını attıklarını belirterek, "Kıbrıs sorununu çözmekte garantör ülke Türkiye, üzerine düşen sorumluluklar neyse bu adımları atmakta kararlıdır" dedi. Topun artık diğer garantör ülke Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde olduğunu söyleyen Erdoğan,
"Artık BM Sekreteri ne yapacaksa, onlar yapacak. Biz yolumuzda emin adımlarla yürüyoruz" diye konuştu.
'Kıbrıs'ı istismar etmeyeceğiz'
Erdoğan, Kıbrıs konusunda 'ver-kurtul' yönündeki eleştirilere ise şu yanıtı verdi: "Aynen yetişemediği üzüme koruk diyenler var ya 'ver kurtulcular' diye ifade çıkarmışlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ruhunda, duygularında bunu taşıyanların hiçbir tanesi kalkıp 'ver kurtul' mantığıyla buna yanaşmaz. Siz bu ülkede hükümet olmadınız mı? Bu ülkede hükümettiniz, bu ülkede AB Ulusal Programı'na Öcalan ile ilgili adeta onun yürütmeyi durdurma kararına yönelik imzaları atanlardan bir tanesi sizsiniz. Biz şu anda problem çözeceğiz. Biz yerel seçimlerde Kıbrıs konusunu istismar konusu yapmama kararı aldık."
Yerel seçimlerdeki adayların en kısa sürede Ankara'da topluca açıklanacağını söyleyen Erdoğan, futbol oynadığı dönemlerde hocasının kendisine "Oğlum kadro 25 kişi, ama sahaya 11 kişi çıkacak" dediğini hatırlatarak, "Bu işte böyle. Bir tane başkan adayı olacak. Üç-beş tane olmuyor. Meclis üyelikleri belli. Ne kadar ilan edildiyse o. Burada kaliteye dikkat edeceğiz" diye konuştu. Erdoğan, törenden sonra yaklaşık 3 bin partiliyle el sıkışarak, bayramlaştı.