Erdoğan: Türkiye laiktir, laik kalacak

'Devletin adı belli'
ABD'nin Türkiye için ortaya attığı 'ılımlı İslam' modeline Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Başbuğ'un ardından Başbakan Erdoğan da tepki gösterdi: Laiklik bizim için en büyük güvencedir. Onun için devletimizin adı laik, sosyal, hukuk devleti.
'Ilımsız İslam da mı var?'
"Ilımlı İslam derseniz bir de ılımsız İslam ortaya çıkar" diyen Erdoğan, laik devletin içinde İslam devletinin olamayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, Büyük Ortadoğu Projesi'nde Türkiye'nin bir figüran olmayacağını, ancak aktör olacağını da belirtti.
Teziç'e sitem
Erdoğan, YÖK tartışmasına da değindi: YÖK Başkanı Teziç'in 'Başbakan taraftır' demesi ağrıma gitti. Sorunları çözmek benim görevim. Bu sorunları
çözmeye Teziç muktedir olamaz, ama fikirlerinden yararlanırız. Bazı rektörler edep dışı konuşuyor.

ANKARA - ABD yönetiminin ortaya attığı Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) çerçevesinde Türkiye'ye biçilen 'ılımlı İslam' modeline Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da tepki gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin adının Anayasa'sında belirtildiğini ve bunun da 'Laik, sosyal hukuk devleti' olduğunu vurguladı.
atv'de yayımlanan 'Ankara'da Sabah' programına katılan Erdoğan, "Bazı çevreler, 'Türkiye ılımlı İslam' diye kavramlar üretiyorlar. Böyle bir şey olmaz. Türkiye böyle kuruldu, böyle devam edecek" diyen Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a hak verdi. Erdoğan'ın değerlendirmeleri şöyle:
Laiklik en büyük güvence: Anayasa'da belirtiliyor. Türkiye, laik, sosyal hukuk devletidir. Devletimizin adı bu. İslam farklı bir şey. Bir defa ne demek ılımlı islam? Ilımlı islam derseniz bir de ılımsız İslam olduğu anlamı çıkar. İslam vardır, Müslüman vardır. Müslüman'ın dinini yaşaması da laikliğin güvencesindedir. Bu güven arz ediyor. Devlet de bireyin inancı da burada güçleniyor. Bu sadece Müslüman için önemli değil, ülkemizde yaşayan diğer dinler için de, Hıristiyan, Musevi, diğerleri için de güvence, farklı mezhepler için de güvence. Bu nereden kaynaklanıyor, laiklikten kaynaklanıyor. Onun için bizim devletimizin adı İslam değil laik devlet. Laik devletin içinde de İslam devleti olmaz. O dinle devleti ayırıyor zaten. Eğer olursa devlette yapılan hatalar dine mal olacak. Bu da dine zarar verecek. Buna da kimsenin hakkı yok.
Figüran olmayız: BOP'un içeriğini tam olarak bilmiyoruz. Ancak büyük bir açılım olduğunu görüyoruz. Ortadoğu'ya böyle bir yaklaşım tarzının gelmesinde, Türkiye figüran olamaz. Biz olsak olsak ancak aktör oluruz. Burada da kanaatlerimizi, düşüncelerimizi açık açık anlatıyoruz. Ilımlı İslam devleti anlayışını söylememiz mümkün değil.
Teziç'in sözleri ağırıma gitti: YÖK Başkanı'nın yasa değişikliği konusunda, 'Başbakan taraftır' demesi ağırıma gitti. Ben Başbakanım, bu sorunları çözmek benim görevim. Bunları çözmeye sayın Teziç muktedir olamaz. Ama fikirlerinden istifade ederiz. Tarafların YÖK Yasa Taslağı üzerinde anlaşması için 15 Eylül'den beri sabrettik. Ama bir oyalamadır gidiyor. Bazı rektörler edep dışı ifadeler kullanır hale bile geldiler.
Parayı veren hükümet: YÖK'e parayı veren hükümet. 'Hükümet parayı versin, ama bize karışmasın', dünyanın hiçbir yerinde bu yok. Ben senin yaptığın müfredata karışıyor muyum? Çünkü o akademik bir iş. Üniversitenin binasını, parasını, her şeyini vereceğiz, ama idaresiyle alakalı olmayacağız. Böyle bir şey olmaz.
Kitleleri yatıştırmak lazım: Meydanlarda halk, meslek liseleriyle ilgili olarak katsayıları soruyor. Kitleleri yatıştırmamız lazım. Biz de onlara seçim sonrası nda yapacağımız görüşmeler sonrasında sorun hallolacak diyoruz.