Erdoğan umut saçtı

Başbakan Erdoğan: Türkiye, yelkenlerini umutla şişirmiş, geleceğin sahillerine doğru yola çıkmış bulunuyor. O sahillere ulaşmamıza hiçbir fırtına mani olamayacak.

ANKARA - AKP'nin dünkü grup toplantısında kararlılık ve umut dolu mesajlar veren Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin yüzyılın amiral gemisi olacağını ifade etti. Erdoğan şunları söyledi:

 • Kararlılık: En iyimser ekonomistlerin bile umudu kesmeye başladığı ekonomimizi bir yılda krizatmosferindençıkarmakla kalmadık; yediden yetmişe tüm insanlarımızın, Türkiye ve geleceğimiz adına yeniden hayal kurmaya başlamasına da zemin hazırladık.
 • Cumhuriyet ruhu: Verdiğimiz bu topyekûn mücadele, milletimizin sarsılmaz varolma iradesinin tarihe armağan ettiği en son nişanesidir. Bu nişane, Cumhuriyet'i kuran ruh ve iradenin, her gün tazelenerek ve ilk günkü heyecanından hiçbir şey kaybetmeden yoluna devam etmesini ifade etmektedir. Bu ülkede uzun yıllardır ilk kez gazeteler gülümseyen manşetlerle çıkar, haber bültenleri iç açıcı haberlerle başlar hale gelmiştir.
 • Kimse mani olamaz: Türkiye, yelkenlerini umutla şişirmiş olarak geleceğin sahillerine doğru yola çıkmış bulunuyor. Bu inanç ve güven ortamı aynı kararlılıkla sürdürüldüğü sürece, bizi hiçbir güçlük rotamızdan döndüremeyecek, o müreffeh sahillere ulaşmamıza hiçbir fırtına mani olamayacaktır.
 • Özel sektör: Türkiye ekonomisini büyütecek olan özel sektörün önünü açmaya çalışıyoruz.
 • Asıl sorun yönetim: Her zaman söyledik, yine söylüyoruz: Türkiye'nin asıl sorunu yönetim sorunudur. En önemli gündem, yönetemeyen demokrasinin kalıntılarını tamamen kaldırıp, yöneten demokrasiye geçmektir.
 • Taçlandırmak gerek: Unutmayınız ki, ekonomideki adımlar ne kadar başarılı olursa olsun, bunların kalıcı olması için kamu yönetimi reformuyla taçlandırılması gerekir. Devleti hantallıktan kurtarmak, Türkiye için başlı başına bir dinamizm ve muazzam bir ekonomik kaynak demektir.
 • Maldiv'de geçirebilirdim: Bizler de yılbaşını Maldiv Adaları'nda veya çok farklı yerlerde geçirebilirdik. Ama dost elinde, huzurevinde, yetiştirme yurdunda kutladık. Yılbaşı gecesi 'çat kapı' bazı evlere girdik. Bunlardan biri çok farklıydı. Partimizin mensubu değildi. Farklı bir partinin mensubuydu ama şu ifadesi önemli. 'Muhalefetin muhalefet etme anlayışı beni partimden koparmıştır' dedi.
  'Kaçakçı tüccarlar var'
 • Öğrencilere burs: 2002-2003 öğretim döneminde 710 bin öğrenciye burs ya da kredi ödemesi yapıldı. Bu yıl yapılan 230 bin başvurudan mağduriyet sıralamasına göre ilk 54 bin kişiye burs, sonraki 158 bin kişiye kredi olmak üzere toplam 210 bin öğrenciye mali destek sağlamayı karara bağladık. 2003-2004 öğretim döneminde toplam 750 bin öğrenci burs ya da kredi kullanmaya hak kazandı.
 • Kaçak elektrik: Kaçak elektrik kullanımı arttı. Buna karşı mücadele veriliyor. Babamız olsa, yakaladığımızda kusura bakmasınlar, ümüğünü sıkarız. Maalesef, bunların içinde büyük tüccarlar da var.
 • Amiral gemisi: En büyük güven ve güç kaynağımız olan Cumhuriyet'i, önümüzde bir okyanus gibi akan yüzyılın amiral gemisi yapmak görevimizdir.