Erdoğan ve Talat, 'Yılın Avrupalısı' adayı

Avrupa Birliği konusunda uzmanlaşmış ve Brüksel'de yayımlanan en saygın yayınlardan biri olarak bilinen European Voice dergisinin her yıl verdiği 'Yılın Avrupalıları' ödülüne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat da aday gösterildi.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Birliği konusunda uzmanlaşmış ve Brüksel'de yayımlanan en saygın yayınlardan biri olarak bilinen European Voice dergisinin her yıl verdiği 'Yılın Avrupalıları' ödülüne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat da aday gösterildi.
Erdoğan'ın aday gösterildiği kategori 'Yılın AB Vatandaşı Olmayan Adamı' olarak belirginleşti. Erdoğan'ın aday gösterilme gerekçesi olarak ise "Ülkesini reform sürecine sokması ve AB'yle müzakerelere yakınlaştırması" gösterildi. Erdoğan'la birlikte bu kategoride aday gösterilen diğer isimler Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Louise Frechette, Eski Filistinli bakan Muhammed Dahlan ve altı kez Fransa bisiklet turunu kazanan Lance Armstrong oldu.
Talat ise 'Yılın Devlet Adamı' kategorisinde aday gösterildi. Adaylığının gerekçesi ise "Vatandaşlarını Annan Planı'nı desteklemeye ve Ada'nın birleşmesine ikna etmesi" olarak yansıtıldı. Mehmet Ali Talat'ın aday gösterildiği kategoride İrlanda Başbakanı Bertie Ahern, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve eski Fransa Dışişleri Bakanı Dominique de Villepin yer aldı. European Voice ödüllerini kazananlar 30 Kasım'da Brüksel'de açıklanacak. Kazananları belirleyecek juride eski İsveç Başbakanı Carl Bildt, Eski Belçika Başbakanı Wilfried Martens, eski Rum Yönetimi lideri George Vassilliou, The Economist dergisi editörü Bill Emmott gibi isimler yer alıyor.