Erdoğan: Yeni mecrada akarız

Başbakan Tayyip Erdoğan, AB'nin yıl sonunda Türkiye'ye tarih vermesi gerektiğini söyledi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, AB'nin yıl sonunda Türkiye'ye tarih vermesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, dün partisinin grup toplantısında şu mesajları verdi:
AB bekletmemeli: AB'nin Türkiye'yi fazla bekletmesi yanlış ve haksız olur. Menfi bir adım hem Türk insanını hayal kırıklığına uğratacak, hem birliğin felsefi temelini zedeleyecek. Aralık 2004'te asıl büyük sınavı biz değil, AB verecek. Eğer AB istediğimiz doğrultuda karar oluşturamaz ise Türkiye, sahip olduğu büyük potansiyelle akacağı yeni bir mecra bulmakta zorluk çekmeyecektir.
Anayasa paketi, sadece AB ile müzakerelere başlamanın gereği değil, Türkiye'nin ivme kazanan demokratikleşme sürecinde gerekli bir adım. Varsayalım tarih vermediler. Türkiye AB içinde ya da dışında demokratik rejimini en ileri düzeye kavuşturacak. Müzakere tarihi verilmezse, Kopenhag Kritirleri'ni Ankara kriterleri diye değiştirip, yolumuza devam ederiz.
Kıbrıs: Kıbrıs'ta diplomatik mücadele asıl şimdi başlıyor. Oyunu rakip sahaya yıktık, şimdi karşı taraf kalesini savunmak durumunda. Avrupa, 'iyi oynayan kazansın' prensibini yerine getirmeli.