Erdoğan: YÖK'ü zorlamayız

'Çocuklarına sahip çıkmadılar'
Hükümet YÖK'te kriz yaratan düzenlemelerden geri adım attı. Başbakan Erdoğan, Köşk'ten dönen imam-hatiplerin ÖSS katsayısını değiştirme girişimi konusunda toplumu suçladı: "Meslek liselerinde yavrularını okutanlar, çocuklarına sahip çıkmadı."
'AİHM tezgâhından geçtim'
Erdoğan'ın sözleri şöyle: "Biz (vetolu yasanın) ikincisini de yapardık. Ama hükümet olarak bedel ödemeye hazır değiliz, bu adımı atamayız. AİHM tezgâhından ben de geçtim, dört yılda dosyam önlerine gelmedi, İmralı'daki zat içinse hemen karar verdiler."

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, imam-hatip lisesi mezunlarının ÖSS katsayısını değiştirmeye yönelik YÖK Yasası'ndan geri adım attı. "Biz ikincisini de yapardık. Ama hükümet olarak bedel ödemeye hazır değiliz" diyen Erdoğan, bu konuda özellikle çocuklarını meslek liselerinde okutanların duyarsız kaldığından yakındı.
Birlik Vakfı'nca İstanbul Grand Cevahir Oteli'nde düzenlenen 'Meseleler ve Çareler' konulu sempozyumda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği imam hatip lisesi mezunlarının üniversiteye girişini kolaylaştıran YÖK Yasası'yla AİHM'nin başörtüsü kararının da aralarında olduğu gelişmeler ele alındı. 'Eğitim Politikamız' başlıklı bir konuşma yapan Prof. Dr. Şefik Dursun, AİHM'yi, Türkiye'nin taraf olduğu davalarda çifte standart uygulamakla suçladı. Dursun, vetolu YÖK Yasası'nın Meclis'te yeniden görüşülmemesini eleştirdi.
Meslek liseleri sorunu
Dursun'dan sonra söz alan Erdoğan, toplumun talepleriyle hükümetin icraatlarının paralellik içinde olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti: "Yeter ki toplum, bu noktada duyarlılığını sürekli tutsun. Yaşanan bazı olaylar var. Bu olaylar karşısında toplumumuzun daha duyarlı olmasını beklerdim.
Örneğin, özellikle meslek liselerinde yavrularını okutanlar, çocuklarının durumuna sahip çıkmamışlardır. Bunun karşısına dikilenlere toplum gereken cevabı vermemiştir. Biz bunun ikincisini de yapardık. Bunun bedelini siz ödemeye hazır mısınız? Bunun bedeli var. Biz hükümet olarak bu bedeli ödemeye hazır değiliz. Niye? Çünkü daha önce ödenen bedeller var. Biz şimdi bu meslek liselerinde okuyanlara da aynı bedeli ödetemeyiz. Bunun için de bu adımı atamayız. Toplum buna hazır olduğu zaman bu adım atılır."
'AB ile AİHM birbirine karıştırılmasın'
AİHM'nin başörtü davasında kararı birbirine karıştıranlar olduğunu anlatan Erdoğan, "Kimisi 'AB bu' diyor. Hayır değil. AB ve AİHM farklı kurumlar. Bunları birbirine karıştırmayalım" dedi. Erdoğan, AİHM tezgâhından kendisinin de geçtiğini belirterek, şunları söyledi: "Ben AİHM'ye müracaat ettiğimde, dört sene geçmiş, daha dosyam önlerine gelmemişti, ama
İmralı'daki zatın dosyası hemen anında önlerine geldi ve yürütmeyi durdurdular. Bu bakımdan bizler hukukta 2 artı 2'nin eşittir 4 olmadığını bilelim. Maalesef hukukun matematiği yok. Hukuk kullanana göre istediği gibi yürüyor. İsteyen istediği yere çekiyor, çok elastiki."
Erdoğan, rektörlerin YÖK Yasası'na karşı düzenlediği yürüşüyü de
"İdeolojinin deli gömleğinden sıyrılmak lazım. Düşünce dünyası farklı olabilir, ama saygı duyacaksın. Bilimde böyle bir sakatlık olmaz" diye eleştirdi.