Erdoğan: Zam için talimat almayız

Başbakan Tayyip Erdoğan, grup toplantısındaki konuşmasında ekonomik konulara da değindi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, grup toplantısındaki konuşmasında ekonomik konulara da değindi:
Başarı bizim: Bazı çevreler ekonomideki gelişmeleri kendiliğinden olmuş ya da önceden hazırlanmış ithal programların eseri şeklinde açıklayacak kadar insafsız. Oysa başarı, özgün, planlı, programlı, akılcı ve disiplinli bir çalışmanın ürünü. Partimizin başarısı.
Popülizm yapmayacağız: Yaklaşan seçimler nedeniyle bizi popülizm yapmakla suçlayanlar var. Asla popülizme tenezzül etmeyeceğiz. Ülkemiz, milletimiz çıkarına attığımız adımları, seçimler için popülizm olarak takdim etme gayretine girenler, 28 Mart'ta en büyük dersi alacak.
Popülizmin bir ayağı da asgari ücret olarak gösteriliyor. Ancak bu konu normal takviminde işleyecek.
IMF'ye gönderme: Bazı kesimler 'Yerel seçimlerin ardından yeni zamları bekleyin' diyor. Zam yapılması gerekirse yapılır, ama birileri talimat verdi diye zam yapmayız, asla böyle bir yola da girmeyiz.
Türkiye hasta yatağında: Hasta yatağından kaldırdığımız Türkiye ekonomisini canlandırmak için buradayız. Biz acı çekmekten zevk alan mazoşist bir millet değiliz ki kendi elimizle yaptığımızı bozalım. AKP'nin popülizmle, seçim için ulufe dağıtmaya, oy toplamak için ekonomik dengeleri sarsmaya zerre kadar ihtiyacı olmayacak.
En büyük para 100 YTL olacak
Sıfır atılması: Yeni para birimimiz olan 'Yeni Türk Lirası'nın kısaltması YTL. Alt birimi ise 'Yeni Kuruş'tur (YKR). Bir YTL, 100 YKr.'ye eşit. Yeni paralar 1 Ocak 2005'ten itibaren tedavüle verilecek. En küçük para birimi 1 YKR, en büyük para ise 100 YTL olacak. TL ve YTL, bir yıl birlikte tedavülde kalacak. TL, 2005 yılının sonuna kadar geçerli olacak. Eski TL'nin tedavülden kaldırılmasıyla birlikte başlayacak olan ikinci aşamada ise 'TL' ibaresinin başına konulan 'Yeni' ibaresi kaldırılacak, para birimi olarak tekrar TL adlandırmasına dönülecek. Bir yıl sonra inşallah milyarlar, trilyonlar, katrilyonlar, belki de buruk bir şekilde gülümseten hatıralar olarak kalacak.