Erdoğan'a EMASYA sorusu

CHP Mersin Milletvekili Özyürek, Başbakan'dan, TSK içindeki EMASYA birimleriyle ilgili iddiaları yanıtlamasını istedi.

CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, EMASYA (Emniyet-Asayiş Yardımlaşma Birimleri) ile ilgili iddiaları sordu.
Özyürek, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, gazeteci Ali Bayramoğlu'nun garnizonlarda örgütlenen EMASYA'larla ilgili iddialarının yalanlanmadığını belirtti. Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında böyle bir protokol imzalanıp imzalanmadığını soran Özyürek, "EMASYA birimleri varsa yapısı ve bağlantıları nelerdir, kimden emir almaktadır?" dedi.
Özyürek, EMASYA birimleri oluşturulmasında bugüne kadar ne gibi faaliyetlerde bulunulduğunu ve istihbarat faaliyeti sonucu toplanan bilgilerin hangi resmi kuruluşlar tarafından nasıl değerlendirildiğini sordu. Özyürek Erdoğan'a, 'Hainler listesi olarak belirtilen AB karşıtı, 2. Cumhuriyetçi, ordu düşmanı, Atatürkçülük karşıtı kişiler başlığı altında 25 kişilik liste hazırlanmış mıdır? Hazırmanmışsa hangi ölçütler göre hazırlanmıştır? EMASYA'ların oluşumunu ve faaliyetlerini Anayasa ve yasalara uygun buluyor musunuz" sorusunu yöneltti.