Erdoğan'a göre demokrasi

Demokrasi anlayışlarını, "Zorunlu olarak, toplumu siyasetin belirleyici aktörü haline getiren bir düzendir" diye açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan...

ANKARA - Demokrasi anlayışlarını, "Zorunlu olarak, toplumu siyasetin belirleyici aktörü haline getiren bir düzendir" diye açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplumun tüm beklentilerine yanıt veren, sosyal yönü ön planda, üç yıllık bir ekonomi programı üzerinde çalıştıklarını söyledi. Erdoğan, dünkü grup toplantısında şu mesajları verdi:
Siyasete yeni soluk: Partimiz, Türkiye siyasetine farklı bir soluk, anlayış ve heyecan getirdi. Siyaset, toplumun, toplumsal grupların işi. Siyasetin esas taşıyıcısı toplum. Türkiye'de siyaset, devletle toplum arasında üretilen suni gerilim zeminine oturtulmuş, bu gerilimden Cumhuriyet -demokrasi, otorite-özgürlük gibi başka gerilimler ihdas edilmiştir.
Demokrasi tanımı: AKP'nin siyaset ve demokrasi anlayışı, toplumun sürece katılımını öngörür. Dolayısıyla siyasetimizin temelinde millet vardır, yani toplum vardır. Bize göre devletin, ülkenin ve siyasetin gerçek sahibi toplumdur. Demokrasi özü itibarıyla toplumun, halkın, milletin iktidarıdır. Biz demokrasiyi toplumun belli aralıklarla sandık başına gittiği şekli bir düzen olarak görmüyoruz. Biz buna karşıyız.
Yeni ekonomik program: Ekonomi yönetimimiz üç yıllık yeni ekonomik program üzerinde çalışıyor. Bir yandan teknik çalışmalar sürüyor, bir yandan çeşitli kesimlerin görüşleri alınıyor.
Türk halkının talepleriyle örtüşen, Türkiye gerçekleriyle bire bir uyum içinde olan, işsizliği, yoksulluğu, gelir adaletsizliğini gidermeyi hedefleyen, sosyal boyutu öne çıkan bir program hazırlıyoruz. Bu programın, çarşının, pazarın, sokağın, mutfağın, atölyelerin, fabrikaların nabzını tutan; işçinin, memurun, emeklinin, yoksulun, dar gelirlinin, esnafın, işverenin, sanayicinin taleplerinin yansıdığı bir program olmasına dikkat ediyoruz.
Programın, Türkiye'nin ekonomide elde ettiği ivmeyi artıracak, ülkenin enerjisini daha fazla açığa çıkaracak, ülkeyi daha güçlü ve saygın hale getirecek bir program olmasına özen gösteriyoruz.
Beklentilerin üzerinde iyileşme: Makroekonomik göstergelerde her gün sevindirici yeni bir gelişme yaşanıyor. Son ekonomik rakamlar en iyimser beklentilerin bile üzerinde çıktı. Birileri bu başarıları, farklı yönlere çekmek isteyebilir; sonuçları, 'yapay ve sanal' olarak nitelendirebilir.
Biz, yolumuza aynı azim ve kararlılıkla devam ediyoruz. AKP literatüre yeni bir ifade kazandırdı. Bu ifade 'beklentilerin üzerinde iyileşme sağlanması' ifadesidir. Bütün ekonomi haberleri, bu ifadeyle birlikte verilmektedir.
Başarının sırrı
Çünkü beklentilerin üzerinde gayret gösteren bir hükümet işbaşındadır. Demek ki çıtayı en yükseğe koymakla, daha yola çıkarken (Türkiye'nin çözülemeyecek meselesi yoktur) demekle çok isabetli bir karar vermişiz.
Biz topluma güveniyoruz: Kimsenin gücü, halkın direncini, maneviyatını kırmaya yetmeyecektir. Bundan böyle Türkiye'de kötümser, karamsar senaristlerin senaryoları ellerinde kalacaktır. Zira biz topluma güveniyoruz, toplum da bize güveniyor. Başarımızın sırrı işte buradadır. Bu başarı halkıyla aynı özlemlere sahip olan, halkıyla aynı yöne bakan iktidarımızın başarısıdır.
Enflasyon hedefi mümkün: TEFE ve TÜFE'de bir kez daha eksi enflasyon görüldü. Gelecek aylarda ise dönem dönem artışlar olabilir,
ancak enflasyonda bu yıl sonu için belirlediğimiz yüzde 12'lik hedefimiz, artık çok daha mümkün görünüyor.