Erdoğan'a 'özel uçak' sorusu

Bağımsız milletvekili Şirin, Erdoğan'ın seçim gezilerinde kullandığı uçağın yabancı olması nedeniyle Türkiye'de yolcu taşıyamayacağını öne sürdü.

İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim gezilerinde kullandığı uçağın yabancı olması nedeniyle Türkiye'deki iki havaalanı arasında yolcu taşıyamayacağını öne sürdü.
Şirin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, söz konusu uçağın Fransa'dan kiralandığı haberlerini hatırlattı. 815 Sayılı Yasa'nın Türkiye dahilinde iki havaalanı arasında yabancı uçakların yolcu taşımasını yasakladığını bildiren Şirin, "Kanunun açık hükmü ortada iken Erdoğan'ın yabancı bayraklı bir uçakla seyahat etmesi ne şekilde kabil olmaktadır?" diye sordu. Bu uçağa Türkiye'de yolcu taşıma ve uçuş iznini hangi makamın hangi yetkiye dayanarak verdiğinin açıklanmasını isteyen Şirin, Yıldırım'a "Yasanın ihlal edildiği anlaşılırsa uçağı kiralayan AKP hakkında herhangi bir suç duyurusunda bulunulacak mıdır, herhangi bir cezai işlem yapılacak mıdır?" sorusunu yöneltti.
Şirin, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nı taşıyan uçak ve personeli hakkında güvenlik araştırmasının ne şekilde yapıldığı sorusunun da yanıtlanmasını istedi.