Erdoğan'a radyolojik koruma

Erdoğan'a radyolojik koruma
Erdoğan'a radyolojik koruma
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi'nin 2012-2013 akademik yıl açılış törenine katılırken, üniversitede olağanüstü güvenlik önlemleri alındı

Ümit KOZAN

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ankara Üniversitesi’nin 2012- 2013 akademik yıl açılış törenine katılırken, olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Çatılara keskin nişancılar yerleştirilirken, listede adı olmayanlar içeri alınmadı, çiçek ve çelenkler tören salonuna sokulmadı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) Silahlardan Korunma aracı ve ekipleri üniversite bahçesinde hazır bekletildi. Erdoğan’ı protesto etmek isteyen gruptaki 19 üniversiteli gözaltına alındı.

Başbakan Erdoğan ’ın Ankara Üniversitesi’nde konferansa katılması nedeniyle üniversite kampusundaki çatılara keskin nişancılar yerleştirildi. Morfoloji binasında gerçekleştirilen konferansa sadece listede adı olanlar alındı. Öğrenci ve öğretim üyeleri de yapılan aramalardan sonra salona girebildi.

ÖĞRENCİLERE BİBER GAZLI MÜDAHALE
Başbakan Erdoğan’ın törenin yapılacağı Morfoloji binasına gelişi sırasında ÖDP üyesi olduklarını belirtilen bir grup, protesto eylemi yapmak istedi. Güvenlik güçlerinin barikat oluşturarak durdurduğu grup direnince, biber gazıyla müdahalede edilerek 19 öğrenci gözaltına alındı.

ÇİÇEKLER DE SALONA ALINMADI
Tören için gönderilen çelenk ve çiçekler de yapılan aramaların ardından sadece üniversitenin bahçesine alınırken, tören salonuna götürülmesine izin verilmedi.
Bu arada Üniversite bahçesinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) Silahlardan Korunma önlemi alındı. KBRN aracı ve ekipleri tören bitimine kadar üniversite bahçesinde hazır bekletildi.(dha)