Erdoğan'a sert tepki

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın YÖK Yasası'yla ilgili Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e yönelik sözlerine tepki gösterdi.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın YÖK Yasası'yla ilgili Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e yönelik sözlerine tepki gösterdi.
Anadol, Erdoğan'ın sözlerini dün şöyle eleştirdi:
"Sezer'in gerekçesi, bir hukuk abidesi sayılabilecek kadar nitelikli ve bilimsel. Başbakan'ın sözleri küstahça. Cumhurbaşkanı elbette tarafsız.
Ama, Atatürk devrimlerine, Cumhuriyet'in temel değerlerine sataşıldığı ve onlar tehlikeye girdiği vakit elbet taraftır. Cumhuriyet'in, Atatürk devrimlerinin, laikliğin yanındadır. Çünkü Anayasa'nın değişmez ve değiştirilemez maddeleri böyle yazmakta."
Erdoğan, YÖK Yasası'nı veto eden Sezer için şunları söylemişti: "Hukuk devleti kimseye, hukukun üstüne çıkma hakkı vermez. Meclis'teki çoğunluğu dikkate almamak, Meclis'i tahkir etmek, aşağılamak demektir. Kimse, AKP'ye milletin verdiği çoğunluğu küçümsemeye veya yok saymaya kalkmasın. Bu süreçte kimin demokrat olup, kimin demokrat olmadığını gördük."