Erdoğan'a suikast emri Veli Küçük'ten mi?

Erdoğan'a suikast emri Veli Küçük'ten mi?
Erdoğan'a suikast emri Veli Küçük'ten mi?
Ergenekon davasında "gizli tanık Selçuk" 2004-2005 yıllarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kısıklı'daki evine gidiş yolunda planlanan suikast girişimini anlattı.

İSTANBUL - Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 65'i tutuklu 274 sanıklı “Ergenekon” davasının 248. duruşması başladı.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, emekli orgeneraller Hasan Iğsız ve Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 39 tutuklu sanık katıldı.
Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, duruşmada dinlenilen “gizli tanık Selçuk”a daha önceki ifadesinde, sanıklar Arif Doğan, Levent Ersöz, Veli Küçük ve Muzaffer Tekin hakkında beyanlarda bulunduğunu belirterek, bu kişileri nasıl tanıdığını sordu.
Gizli tanık da, 1991-1999 yılları arasında jandarma istihbaratta haber elemanı olarak görev aldığını ifade ederek, “Bir takım arkadaşlarımız vesilesiyle görüşmelerimiz oldu. Doğu'da, Ankara'da görüştüm” dedi.
Önceki ifadesinin doğru olduğunu belirten gizli tanık, Ersöz ile Ankara ve Bursa'da görüştüğünü belirtti.
Gizli tanık, “Veli Küçük ve Muzaffer Tekin'in başka bir grup içinde bulunduklarını, emekli olduktan sonra da gizli ve aktif bir takım görevler içinde rol aldıklarını biliyorum. Faili meçhul cinayetlerde bizzat aktif rol aldığını da biliyorum” iddiasında bulundu.
Eski MİT görevlisi Yavuz Ataç ve bazı MİT elemanları ile Veli Küçük ve Levent Ersöz'ün aynı grupta yer aldığını öne süren gizli tanık, Ersöz'ün gizli görüntülerle bir hakime bazı yaptırımlar uyguladığını belirtti.


“OTO YIKAMACI KABUL ETMEDİ”

Gizli tanık, 2004-2005 yıllarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Kısıklı'daki evinin yakınındaki oto yıkama istasyonunda çalışan Recep aldı bir kişiye, Başbakan'a suikast girişiminde bulunması için Savaş adlı yarbay tarafından telkinde bulunulduğunu, ancak bu kişinin kabul etmediğini söyledi.
Oto yıkama istasyonunun Başbakan'ın geçiş güzergahı üzerine olduğunu belirten gizli tanık, “Oto yıkamada çalışanın güveni kazanılmış, arkadaşlık kurulmuş. Yıkaması için boş bir araba bırakılmış. C-4 patlayıcı yerleştireceklermiş. Ancak oto yıkamacı, Başbakan Erdoğan'ın hemşehrisi olması nedeniyle bunu yapmaktan vazgeçmiş. Bunun vatan hainliği olacağını söylemiş” diye konuştu.
Levent Ersöz ve Veli Küçük'ün Rus istihbaratı KGB ve gizli servisleriyle görüştüklerini bildiğini söyleyen gizli tanık, “Uyuşturucuyu yurt dışına bazı kişilerle gönderiyorlar. Vatanseverlik yaptıklarını söylüyorlar. Ne kadar vatanseverler” dedi.

"BAŞBAKAN'A SUİKAST PLANI VELİ KÜÇÜK'ÜN TALİMATI İLE YAPILDI"

“Ergenekon” davasında tanık olarak dinlenilen “gizli tanık Selçuk”, tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün “Biz çok güçlüyüz. Gerektiğinde bir cumhurbaşkanını bile karısına zehirletebiliriz” dediğini öne sürdü.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada dinlenilen “gizli tanık Selçuk”, savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in soruları üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a yönelik, bir otomobile C4 tipi patlayıcı yerleştirilerek suikast planlandığı iddiasını tekrarladı.
Gizli tanık, kendisinin irtibatlı olduğu Savaş adlı yarbayın bu suikast planlanması olayını “Veli Küçük'ün talimatıyla yapıldığını” söylediğini iddia etti.

Tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile Ankara'da 6-7 kişinin bulunduğu bir ortamda görüştüklerini ifade eden gizli tanık, Ersöz'ün, “Biz çok güçlüyüz. Gerektiğinde bir cumhurbaşkanını bile karısına zehirletebiliriz” dediğini öne sürdü.

Savcı Pekgüzel'in “Sizin 'Cumhurbaşkanını öldürdüler' diye bir iddianız oldu. Nerede söylediler” sorusu üzerine tanık, 2005'te Ersöz'ün Ankara Ümitköy'deki albayların oturduğu Atabilge Sitesi'ndeki yerine gittiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Biz Savaş yarbay, İrfan yüzbaşı ile gittik. Onun yanında kendi elemanlarından birkaç kişi vardı. Ersöz, 'Devlet her zaman 18 yaşındadır. Bizlere karşı yapılan her şeyin karşılığını bulacağını' söyledi. Cumhurbaşkanlığı yapmış kişinin eşine bile” diye konuştu.

Duruşmada bazı sorulara, “Sanıkların çoğu benim kim olduğumu bilir. Ama ben ailem deşifre olacağından endişeleniyorum” diye yanıt veremediğini belirten gizli tanık, davanın tutuksuz sanıklarından emekli Albay Arif Doğan'ı da tanığını, Doğan'a ziyarette bulunduğunu, JİTEM ile ilgili bazı konuşmalarından rahatsız olduğu için bir daha da Doğan'ın yanına gitmediğini anlattı.

FOTOĞRAFLI, MÜHÜRLÜ JİTEM KİMLİĞİ

Gizli tanık, verdiği bazı bilgiler ve yerini söylemesi üzerine Arif Doğan'ın dava kapsamında gözaltına alındığını kaydetti.

Kendisine üzerinde ismi, fotoğrafı ve mühür olan JİTEM kimliği ile silah verildiğini ifade eden gizli tanık, Ağrı, Kars, Erzurum, Erzincan ve Bingöl bölgesinde jandarma istihbarat elemanlarıyla bilgi alışverişine girdiğini, bu şekilde jandarma istihbarata katıldığını söyledi.
Gizli tanık, Ankara'da ve İstanbul'da JİTEM'e ait ofisler bulunduğunu, buralarda istihbarat alışverişinde bulunulduğunu da iddia etti.
Duruşmaya ara verildi. (AA)