Erdoğan'a takipsizlik kararı

Ankara DGM Savcısı Aldan, Başbakan Erdoğan'ın Rize ve Almanya'da yaptığı konuşmalar nedeniyle yürüttüğü soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Ankara DGM Savcısı Ömer Süha Aldan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize ve Almanya'da yaptığı konuşmalar nedeniyle yürüttüğü soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Soruşturma kapsamında Erdoğan, devletin anayasal ve temel nizamını bozmak, ve din farklılığı gözeterek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle suçlanıyordu.
Erdoğan’ın konuşmaları ile ilgili soruşturmayı başlatan eski DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’in Cumhuriyet Savcılığı’na atanmasının ardından dosyanın verildiği Savcı Aldan soruşturmayı tamamladı. Takipsizlik kararında, Erdoğan’ın 1992 yılında Rize’de ve 1993 yılında Almanya’nın Ausburg kentinde yaptığı konuşmalarda "Devletin anayasal ve temel nizamını bozma" başlıklı, idam cezasını öngören 146. maddesinde öngörülen suçun unsurlarının oluşmadığını belirtti.

ZAMAN AŞIMINA UĞRADI

TCK’nın 312. maddesindeki 'Din farklılığına dayanarak halkı birbirine karşı ve kamu düzeni için tehlikeli olabilecek bir şekilde düşmanlığa ve kin beslemeye tahrik etme' suçunun ise zaman aşımına uğradığı belirtildi. Eski DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, Erdoğan hakkında Rize ve Almanya konuşmaları nedeniyle soruşturma başlatmış ve 2002 yılında Erdoğan’ın ifadesini almıştı. Yüksel’in, Başbakan Erdoğan’ın tutuklanması yönündeki talebi Ankara 2 No’lu DGM yedek hakimi Ramazan Aksan tarafından reddedilmişti.