Erdoğan'dan "AK Parti seçim bildirgesini okudum" yalanlaması

Erdoğan'dan "AK Parti seçim bildirgesini okudum" yalanlaması
Erdoğan'dan "AK Parti seçim bildirgesini okudum" yalanlaması
Slovenya'ya hareketinden önce gazetecilerin "Başkanlık sisteminin hükümetin seçim bildirgesine girdiği söyleniyor" sorusu üzerine, "Ben de bizzat orada kendim de okudum, kendi kanaatlerimi de ifade ettim" açıklamasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya'da ise tam tersini söyledi: "Benim 'seçim bildirgesini okudum' diye bir beyanım olmadı." Erdoğan'ın sabahleyin yaptığı açıklamaya muhalefet sert tepki göstermiş ve bulunduğu makamın tarafsızlığı ilkesine açıkça aykırı olduğunu ifade etmişti.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün başkanlık sistemi  hakkında yaptığı iki açıklamayla siyaset gündemine damga vurdu. Erdoğan, Slovenya'ya hareketinden önce sabah saatlerinde havalimanında yaptığı açıklamada, AK Parti'nin seçim bildirgesinde yer alan başkanlık sistemine ilişkin bölümü açıkladığını ve kendi kanaatlerini ifade ettiğini söyledi. Erdoğan'ın bu açıklaması, konuşmasının tam metnini geçen Anadolu Ajansı'nın haberinde de yer aldı. Muhalefet bu açıklamaya sert tepki gösterirken, Erdoğan öğleden sonra Slovenya'da yaptığı açıklamada ise  "Benim seçim bildirgesini okudum' diye bir beyanım olmadı" dedi.

İŞTE ERDOĞAN'IN O İKİ AÇIKLAMASI

İSTANBUL: 

Erdoğan, sabah İstanbul'dan resmi ziyaret için Slovenya'ya hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin seçim bildirgesinde yer alan, bizzat AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yazdığı başkanlık sistemine ilişkin bölümü "okuduğunu" açıkladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Erdoğan şöyle konuştu; "Biz geçen hafta sayın Başbakan ile bunları konuştuk. Sayın Başbakan da başkanlık sistemiyle ilgili olarak bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını bayağı da detaylı ele almış, ben de bizzat orada kendim de okudum, kendi kanaatlerimi de ifade ettim ve öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesinin içine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar ve böylece hükümetimizin, iktidar partisinin başkanlık sistemine yönelik anlayışı nedir, bu orada yerini alacaktır. Bu tabii şahsen benim için çok çok olumlu bir gelişme".

MUHALEFETTEN SERT TEPKİ

Muhalefet partileri, Anayasa uyarınca "tarafsız" konumdaki Cumhurbaşkanı'nın, bir siyasi partinin seçim bildirgesini okuması, bu bildirge konusunda görüş ifade etmesini çok sert sözlerle eleştirdiler.

SLOVENYA

Muhalefet partilerinden gelen eleştirilerin ardından, Slovenya'da basının karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu tepkiler soruldu.

Erdoğan bu kez, "Benim AK Parti'nin seçim bildirgesini okudum diye bir beyanım olmadı" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı, seçim bildirgesini okuyup okumadığına ilişkin Slovenya'da şu açıklamayı yaptı: "Seçim bildirisi okudum diye beyanım olmadım. Başbakanın, başkanlık sistemi ilgili düşüncelerini benimle paylaştığını, bizzat kendisini yazacağını söylediğini,  ben de düşüncelerimi kendisi ile paylaştığımı söyledim. Muhalefet seçim bildirgelerini bana yollarsa kendilerine yardımcı olurum. Hele hele başkanlık sistemi ile ilgili düşüncelerini yollarlarsa isabetli olur. Biliyorsunuz başkanlık sistemine karşılar. Ben bu ülkede, ülkemde 40 yıldır siyasetin içinde olan birisiyim. Bunlar siyaset acemisi, bu tür bildiriler gelirse tecrübelerimi kendileri ile paylaşmış olurum."

CHP, MHP ve HDP'den Erdoğan'a sert tepki: Seçim sonucunu yollarız

Erdoğan: Her turisti paketleyip göndermemiz gerekir

Erdoğan: 'Devletin malı deniz yemeyen deniz' düşüncesi var