Erdoğan'dan Baransu'ya: Köşe yazarı görünümlü cambaz!

Erdoğan'dan Baransu'ya: Köşe yazarı görünümlü cambaz!
Erdoğan'dan Baransu'ya: Köşe yazarı görünümlü cambaz!

Mehmet Baransu

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu'nun 'Uludere için istihbarat MİT ajanından geldi' açıklamasına Başbakan'dan yalanlama geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Uludere'de yaşamını yitiren 35 vatandaş için yaptığı açıklamada Baransu hakkında şunları söyledi: MİT'in son anda istihbarat yoktudr, bilgi 9-10 gün önce verilmişti. Bunu yazan köşeyazarı görünümlü cambazlar var. Köşeyazarı görünümlü bu cambazların herhalde MİT içinde böcekleri var ama doğru bilgi alamıyorlar."

BARANSU'DAN ANINDA YANIT

Baransu Twitter'dan Başbakan'a anında yanıt verdi. Baransu'nun mesajları şöyle:

"Sayın Başbakan iki canbaz bir ipte oynamaz, hatırlatayım size. Öyle böcek diyerek olayı sulandırmayın Gerçeği siz de benim gibi biliyorsunuz

Sayın Başbakan, Emre Uslu I. Koşaner istifa edecek dediğinde de esip gürlemiştiniz. Ne oldu sonra... Hatırlatayım dedim

Sayın Başbakan hatırlatayım. Senin İçişleri bakanına bağlı jandarma beni dinledi Şimdi de evimin ve iş yerimin üzerine bir heron istiyorum.

Sayın Başbakan, bugün anladım ki sizden daha iyi MİT'i biliyorum. MİT arşivlerini MOSSAD'a açmıştı. Böceğe değil Mossad ajanlarına bak.

Bu ülke canbazın kim olduğunu da öğrenecek. Canbazları da. Sayın Başbakan siz de çok iyi bildiklerinizi öğreneceksiniz

Sayın Başbakan ben eli silah tutanlardan korkmadım. Kasımpaşalı Tayyip Erdoğan'dan korkacağımı zannediyorsanız yanılıyorsunuz."

BARANSU İDDİA ETMİŞTİ


Taraf yazarı Mehmet Baransu köşesinde Uludere istihbaratın MİT ajanından geldiğini iddia etmişti. Baransu'nun yazısı şöyle:

"Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde 35 sivil vatandaş, TSK'nın düzenlediği hava saldırısıyla önceki gün hayatını kaybetti. Haber öncelikle gece yarısı sosyal medyada, twitter'da, bölgedeki vatandaşlar tarafından kamuoyuna duyuruldu. İddia, sivillerin öldürüldüğü yönündeydi. Bu bilgi üzerinde de ölenlerin sivil mi PKK 'lı mı oldukları merak edilmeye başlandı. Yetkililerden bir açıklama beklendi.

İlk açıklama Şırnak Valisi'nden geldi. İddialar araştırılacaktı. İkinci açıklama Genelkurmay'dan yapıldı ve olay yalanlanmaya çalışıldı. Akşam saatlerinde ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik kameralar karşısına geçip, öldürülenlerin PKK'lı değil, sivil olduklarını açıkladı. Fazla detaya girmeden, olayın soruşturulduğunu belirtti.

İSTİHBARAT PKK İÇERİSİNDEKİ BİR MİT AJANINDAN

Dün gün boyu bu operasyon istihbaratının nasıl geldiğini öğrenmeye çalıştım. Hem bölgedeki yetkililerden hem Ankara'dan hem de Genelkurmay'dan aldığım bilgi, istihbaratın MİT tarafından gönderildiği. MİT'in yanlış istihbaratı üzerine 35 sivil hayatını kaybetmiş. Kendilerini ölüme götüren olayın perde arkası ise şu şekilde gelişmiş. Bilgi öncelikle PKK içerisindeki bir MİT ajanından gelmiş. Bombalanan bölgeden PKK'lıların geçeceği bu ajan sayesinde MİT'e iletilmiş. Hatta grup içerisinde Fehman Hüseyin'in olacağı yönünde de bir bilginin Ankara'ya iletildiği iddiası var. İddia diyorum çünkü bu bilgiyi yalnızca bir isimden öğrendim. MİT kendisine iletilen bu istihbaratı Genelkurmay Başkanlığı'yla paylaşıyor. Ardından da bölgeye heron gönderiliyor. Heron, bölgedeki sivil vatandaşların görüntüsü alıp, Ankara'ya iletiyor. Ankara'da görüntüleri gören yetkililerden biri durumdan şüpheleniyor. Grubun sivil olma ihtimali üzerinde duruyor. Şüphe üzerine konu yetkililerle paylaşıyor. MİT'le iki kez temasa geçiliyor. MİT yetkililerine şüphe aktarılıyor. MİT, "grup kesin PKK'lı" deyip, kendilerine gelen istihbaratın sağlam olduğunu Karargâh'a bildiriyor. "Kesin" ifadesi üzerine de Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın emriyle uçaklar bölgeyi bombalıyor.

3 SAATLİK ZAMAN FARKI

Genelkurmay Başkanlığı dün yaptığı açıklamada İHA'nın görüntüleri 18:39'da aldığını belirtti. Hava operasyonun da 21:37-22:24 saatleri arasında yapıldığını açıkladı. Görüntü alınmasıyla, operasyon yapılması arasındaki bu üç saatlik zaman farkının nedeni, görüntülerden şüphelenen yetkilinin bilgisi üzerine MİT'le iki kez temasa geçilmesi. Bilginin teyit edilmesi için beklenmesi.

HİÇBİR BİRİME HABER VERİLMEDİ

Olayın en skandal tarafı ise konuyla ilgili bölgede bulunan komutanlardan hiçbir bilgi alınmaması. Bölgedeki tümen ve karakol komutanı dahil hiçbir birime haber verilmemesi. Dün bölgede görev yapan bir askeri yetkiliyle görüştüm. Operasyondan kendileri haberdar edilmemiş. Olaydan haberdar olduklarında ise çok geç olmuş. Askeri yetkili dün konuyla ilgili şunları da söyledi: "Ankara operasyondan önce bize sorsaydı, grupta bulunan kişilerin kimliklerine varıncaya kadar bilgiyİ verirdik. Grubun PKK'lı olmadığını, kaçakçılık yapan korucular olduğunu karakol komutanı dahil üstleri de biliyordu."


  http://www.radikal.com.tr/1074038107403835

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne ekersen onu biçersin - genco940

  bir zamanlar bavullarla, balyoz, ergenekon vs. için taşınan dökümanlar için iyi idi. Şimdi MIT istihbaratı verdi diyince kötümü oldu. Neticede iki dinden avara diye buna derler. Kaldıki istihbaratı veren yanında vur emrini kim verdi diye bir soru sorulmuyor. Bunun için daha önce timden, takıma, takımdan, bölüğe, bölükten tabura taburdan alaya, alaydan tümene, ila nihayet Genel Kurmaya gelir değerlendirilir vur emri verilirdi, geçikiyor diye son değişiklikle mahallin en büyük mülki amiri selahiyet sahibi olduğuna göre; Ortalarda görünmeyen, tek kelime çıtı çıkmayan İç İşleri Bakanına sormak lazım Vur emrini Şırnak Valisimi verdi acaba diye.

  doruyu anlatmak - adalet34

  Doğruyu anlatmak ne kadar zor kimseyi indırmak benim doğrularım doğru başkasının ise daima yanlış. Özerine tarışmamak malesef AKP de şuan cunta rejiminin yaptıklarının aynısını yapmakta herkesi fişlemekte düşündükleri için yargılamakta peki bu partiye oyunu verenler ne düşünüyor acaba onlar başını kumda kaldırabilecekmi ve oy verdikleri için bu kadar insanın vebalini diyer dunyada verceklermi. Eyer ALLAH düşcemüze gem vursaydı irademiz olmazdı

  baransu dağa mı çıksın? - gundi ghandi

  Adam başbakana kafa tutuyor, Ergenekon'un tekerine çomak soktu, Balyozun altına kafasını uzattı, darbeye göğsünü siper etti. Birileri hala O'na yandaş bilmem fetoş falan diyor ya. Daha ne yapsın? dağa mı çıksın size iyi görünebilmek için?

  Basbakanin cevap uslubu - verateyze

  Bizlere Islamiyet, insanlari hakir ve kücük görmek vede benzetmeler yapmak günah diye ögretildi. Acaba bir insanin bir baskasina cevap vermesi icin, mutlaka basit kelimelerlemi cevaplanmalidir. Rahmetli Ecevit de bir basbakandi. Oda tüm fikirlere cevap verdi. Uslup, insana ve insanliga ait kelimelerle anlatilmali diye düsünüyorum.

  Oyuncular - urgan

  R.Tayip Erdoğan ve Baran Su'yu birbirinden farklı değerlendirmek saflık olur.Kurallarını kendileri koydukları oyunda seyircilerde algı bulanıklığı oluşturmak gayesiyle böyle davranıyorlar.Ekip olarak 'kötü' ve 'iyiyi'oynuyorlar.Yaratmaya çalıştıkları muğlaklık içinde olanları bize unutturacaklarını zannediyorlar.Ama yanılıyorlar,yanılacaklar..

  vur patlasin cal oynasin - mehmet1937

  Bu haber olayi Erdogan ile yandasi olan Taraf gazetesi arasinda dogacak olan buyuk bir celismenin baslangici olacak gibime geliyor. Haliyle, cambaz kose yazari diye saldiriya ugrayan Baransu'da bu celismeden epeyce rahatsiz olacak. Ya gazetenin patronu Baransu'ya yolunu gosterecek, ya Baransu Erdogan'a saldiracak, ya da Erdogan Taraf gazetesinin kuyusunu kazacak. Her 3 ihtimalden ya birinin, ya da hepsinin olmasi kuvvetle muhtemel.Ama,nereden bakarsaniz bakin bu olay Erdogan'in inise gecmesinin baslangici diye dusunuyorum. Cunku, 'her cikisin bir inisi vardir'. Bu bir tabiat kanunudur. Ne Anayasaya benzer ne de gece cikan Kararnamelere!

  TÜRK MEDYASI - mohikan123

  sahibinizin sesi olacağınıza doğruların sesi olun taraf gibi gazete ve yazarları gibi gazeteciler kurtarıyor bugün gazeteciliğin adını.kendisini tehdit eden generallere karşı adam gibi bir duruş sergiliyen bu adamları etrafındaki ayakçı takımı sözde gazetecilerle karıştıran başbakan işine gelmeyen manşetleri durdurmak istiyor.şimdi bu sözlerden vazife çıkaran özel yetkili savcılar zaten yüzlerce davadan yargılanan bu gazete ve yazarlarına bir dava daha açarlar.