Erdoğan'dan BDP'ye: Ya Kandil ya TBMM

Erdoğan'dan BDP'ye: Ya Kandil ya TBMM
Erdoğan'dan BDP'ye: Ya Kandil ya TBMM

Makam aracının direksiyonuna geçen Başbakan Erdoğan, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ı da yanına alarak tünel boyunca araç kullandı.

Başbakan Erdoğan, BDP'lilere seslenerek "Gel mücadeleni TBMM'de ver. O zaman müzakere masasına oturacak iktidarı bulursun" dedi.

İSTANBUL- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dokunulmazlıklarının kaldırılabileceği sinyalini verdiği BDP’lilerin bundan sonra iki seçenekleri olduğunu belirterek, “Ya Kandil ya TBMM. Dağda siyaset yapmak isteyenler buyursunlar dağa çıksınlar” dedi.
‘İstanbul’un Yedi Tepesine Yedi Tünel’ projesi kapsamında yapımı tamamlanan Sarıyer-Çayırbaşı tüneli ile 20 kavşak ve yol, dün Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Açılışa katılmak için saat 14.30’da Üsküdar Kısıklı’daki evinden çıkan Başbakan Erdoğan’ın konvoyu Sarıyer Çayırbaşı Tüneli’ni kullanarak tören alanına gitti.

‘Hendek atlattılar’
Açılış töreni öncesinde yaptığı konuşmada hayata geçirmek istedikleri bazı projelerin engellenmesinden yakınan Başbakan Erdoğan, “Ülkemizde bir şey var. Bu çok sıkıntılı. Bu sadece siyasetçide değil, siyasetin dışında da var. Bizi kıskançlık öldürüyor. Bugün burada onu söylemek istiyorum. Derdimiz aslında Taksim’den geçen metroyu Maslak’taki İTÜ kampüsünde çıkarmaktı. Ne yazık ki o zamanın üniversite yönetimi inanır mısınız bana hendek atlattı. Bize onu yaptırtmadı. Mecburen Sanayi Mahallesi’nin orada, yerin altında triyaj alanı yapmak durumunda kaldık ki o da bize 250 milyon liraya mal oldu” diye konuştu. Konuşmasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki tamir çalışmalarıyla ilgili eleştirilere karşılık veren Erdoğan “Bu köprülerde tamir bakım olmayacak mı” diye sordu. Konuşmasında ana muhalefet partisi CHP ’ye de eleştirilerde bulunan Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nu da Kartal-Kadıköy metro hattını kullanmaya davet etti.

‘Müzakere ederiz ama...’
Başbakan sözü daha sonra BDP’ye getirerek, sert eleştirilerde bulundu. BDP milletvekilleri ile PKK’lıların kucaklaşma görüntüleri için “İsteyen buyursun dağa çıksın” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “İki tercih var. Ya Kandil ya TBMM. Her türlü sorunun çözüm yeri demokratik siyaset alanıdır. Teröristlerle kucaklaşanlar parlamentoda millet adına mücadele veremezler. Vermeye kalksalar da saygı göremezler. Eğer Meclis diyorsan gel mücadeleni Meclis’te ver. O zaman seninle müzakere masasına oturacak iktidarı bulursun.”

Direksiyona geçti
Konuşmasının sonunda İstanbul’daki köprü ve yol çalışmalarına da değinen Erdoğan, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde sıkıntının sona erdiğini öne sürdü. Ardından Başbakan Erdoğan, önce 20 kavşaktan 6’sını uydu bağlantısıyla hizmete açtı. Erdoğan daha sonra tören alanından çıkarak tünelin girişine ilerledi. Bu sırada Başbakan Erdoğan ile görüşmek isteyen bir kadınla vatandaşlar arasında sözlü tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmaya Başbakan’ın korumaları müdahale etti. Erdoğan ise bu sırada makam aracının şoför koltuğuna oturdu. Yanına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı da alan Başbakan Erdoğan, 2 bin 25 metrelik Sarıyer-Çayırbaşı tüneli boyunca araç kullandı. (DHA)