Erdoğan'dan CHP'ye sürpriz destek

CHP'nin Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmasını değerlendiren Başbakan, "Bu talebe karşı değiliz, destek vereceğiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkındaki gensoru önergesinin görüşülmesi istemiyle Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmasını değerlendirirken, ''Şahsi görüşüm, bizim, CHP'nin bu talebine karşı değiliz, destek vereceğiz. Meclisin toplanmasını sağlayacağız. Böyle bir endişemiz yok. Bunu meclis grubumuzda görüşeceğiz'' dedi.
Başbakan Erdoğan, İran ziyareti sonrası Türkiye'ye dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, İran'daki temaslarını değerlendirirken, Türkiye'nin menfaatlerini düşünmek zorunda olduklarını, bunun, 70 milyon Türk insanının kendilerine yüklediği bir sorumluluk olduğunu belirterek, ''Bundan kaçmamız mümkün değil, Attığımız adım sadece milletimizin çıkarı içindir. Herhangi bir ülkeyle herhangi bir sıkıntının doğmasına yönelik değildir'' dedi.
Erdoğan, İran ile doğalgaz konusunda yapılan görüşmelere ilişkin soruyu yanıtlarken, iki tarafın da bu konuda, siyasi irade olarak olumlu bir yaklaşımının bulunduğunu dile getirdi. Erdoğan, ''Fiyatın yanında bizim artı birtakım beklentilerimiz var. Onun için ilgili arkadaşlarımızın, kendileriyle görüşmelerini istiyoruz. Çalışmalarımız netleşince gerekli açıklamaları yapacağız'' diye konuştu.
Erdoğan, bir soru üzerine görüşmelerin hangi tarihte başlayıp hangi tarihte biteceğine ilişkin bir takvimin bulunmadığını ifade ederek, ''Yol haritası, hepsi karşılıklı görüşmelerle belirlenecek'' dedi. Türkmen gazı projesiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken Erdoğan, İran'ın hat vermemesi halinde bunun söz konusu olamayacağını dile getirerek, Şahdeniz Projesi'nin uygulanmaya konulması halinde ikinci bir hattın söz konusu olabileceğini belirtti.
Erdoğan, İran'daki yatırımlarında birtakım sorunlar yaşayan Turkcell ve TAV firmalarının durumuna ilişkin soru üzerine de iki firmanın İran ile anlaşmalarının bulunduğunu, ancak sıkıntının uygulamada yaşandığını anlattı.

PKK/KONGRA-GEL

Erdoğan, İran'ın PKK/KONGRA-GEL'i yapılan anlaşmayla terör örgütü olarak tanıdığını hatırlatarak, ''Hangi ad altında olursa olsun, bizim için terör örgütüdür, dediler'' diye konuştu. İranlı yetkililerin yapılan görüşmelerde İsrail'in Irak'ın kuzeyinde Kürt gruplarla faaliyetlerde bulunduğunu ifade ettiklerinin belirtilmesi üzerine Erdoğan, kuzey Irak ve Kerkük konularında İran'ın Türkiye ile aynı görüşleri paylaştığını söyledi.