Erdoğan'dan deklarasyoncu AKP'lilere tepki

AKP liderinden, deklarasyon yayınlayan 10 milletvekiline sert yanıt: 10 tane efsaneymiş. Ne efsanesi? Bildiri mildiri tanımam...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DEP ve DEHAP'lılara yönelik deklarasyon yayınlayan AKP'li 10 milletvekilini sert bir şekilde eleştirdi. Erdoğan, "10 tane efsaneymiş. Ne efsanesi? Efendim ben milletvekiliyim açıklama yaparım. Bağımsızsan yaparsın. Bu çatı altında yapamazsın" dedi.
Erdoğan, AKP grup toplantısında basın açık konuşmasını yaptıktan sonra TBMM'deki makamına çıkarak Alman Sosyal Demokrat Parti Dışilişkiler sözcüsü Dr.Freiedbert Pflüger ile görüştü. Görüşmenin ardından yeniden Grup toplantısına katılan Erdoğan salonu boş görünce çok sinirlendi. Erdoğan, milletvekillerinin kendisinin yokluğunda toplantıdan ayrılmalarına, "Bu ne rezillik" diye tepki gösterdi.

"BİLDİRİ MİLDİRİ TANIMAM"

Erdoğan, AKP'nin bir partinin devamı olmadığınını hep söylediğini, çeşitli partilerden gelenlerle yeni bir parti kurduklarını söyledi. Yeni ilkeler oluşturduklarını belirten Erdoğan bu ilkelerden sapmayı kabul edemeyeceklerini belirterek deklarasyoncu milletvekillerini şöyle eleştirdi:
"10 tane efsaneymiş. Ne efsanesi. Efendim (ben milletvekiliyim açıklama yaparım). Bağımsızsan yaparsın. Bu marka altına, bu çatı altına gelmişsen yapamazsın kardeşim. Öyle bildiri mildiri, benim partimin içinde bir kısmı vatansever, bir kısmı değil ayrımı olamaz."
Erdoğan bildirideki görüşleri kabul ettiğini belirtti, ancak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün DEP'lilerle görüşmesine yönelik eleştirlere tepki gösterdi. Erdoğan, "Açıklama yapılacaksa Grup yapar, ki ben yaptım. Ben bu bildiriyi kabul ediyorum. Kaldı ki o bildirinin altına ben de imza atarım, benim bakanımın görüşmesi hariç. Ama böyle olmaz" dedi.
Grup toplantısının ardından deklarasyoncu 10 milletvekilinin durum değerlendirmesi yapmak için biraraya geldikleri öğrenildi.