Erdoğan'dan Diyanet İşleri'ne özel uçak açıklaması

Erdoğan'dan Diyanet İşleri'ne özel uçak açıklaması
Erdoğan'dan Diyanet İşleri'ne özel uçak açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, televizyonda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığı'na özel uçak tahsisiyle ilgili canlı yayında açıklama yaptı: Vatikan'da dini liderin özel uçağı var. Ahmet Bey'le de konuşacağım. Diyanet İşleri Başkanımız yurt dışı seyahatlerine şu anda havuzda olan uçaklarımızdan kullanmak suretiyle gitsin, niçin tarifeli uçakla gitsin?

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , televizyonda katıldığı programda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 7 Haziran seçimlerinden Başkanlık sistemine değerlendirmelerde bulunan Erdoğan'ın NTV'de yaptığı açıklamalardan önemli satır başları şöyle: 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

BU DÖNÜŞÜMÜ YAPACAK KADRO TARİH BOYUNCA UNUTULMAYACAK: Benim buradaki arzum, gayretim hep buna yöneliktir ve sürpriz olayı da buradaki oyda olacak bir patlama ve bu konuda da eğer bu işe kendini verecek bir siyasi kadro böyle bir adımı atmaya eğer karar verirse Türkiye bundan çok kazanacaktır. İnanıyorum ki bu değişim, dönüşümü yapacak siyasi kadro da tarih boyunca unutulmayacaktır.

Bizim derdimiz faniler değil. Biz en ideal sistem hangisidir, bunun üzerinde durmamız lazım. En ideal sistemi de belirleyebilmek için dünyada bunu kimler en iyi başarmış, bunlara bakmamız lazım.

KAYNAK TARTIŞMALARI

BU İŞ O KADAR BASİT DEĞİL: Ekonomide böyle 'kaynak benim' demekle havaalanı yapılmaz, köprü yapılmaz, yollar yapılmaz. Göstereceksin arkadaş, kaynağın ne? Gelir tablonda ne var, gider tablonda ne olacak? Bunu ortaya koyacaksın. Sen ortaya hiç bir şey koymuyorsun ve 'kaynak benim' diyorsun. Ondan sonra da bir kısım da kalkıyor, 'Yok bilmem Diyanet İşleri Başkanı'nın altındaki 320 bin liralık Mercedesmiş kaynak. Öbürü kalkıyor, 'Yok bilmem şuradaki evler kaynak'. Öyle bu iş bu kadar basit değil.

Bu milleti bu kadar hafife almamak gerekir. İşte bunları açıklamak, bunları yaşayan bir lider olarak benim görevimdi. Ben onun için şu anda meydanlarda milletime bunları anlatıyorum. Çünkü milletimin tarafıyım ben.

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ

MÜSLÜMAN BİR SOKULDUĞU YERDEN BİR DAHA SOKULMAZ: Şu anda HDP'nin belediye başkanlarının beni karşıladığı bir il olmamıştır. Mardin'e, Diyarbakır'a gittim, gelemedi. Niye, dağdan talimat gelmiş. Bunlar kendi iradeleriyle belediyeyi yönetmiyor ki bunları dağ yönetiyor. Terör örgütünü arkasına almış oy toplamaya çalışıyor. 6-8 Ekim olaylarında kim sokağa davet etti herkesi, bu beyefendi değil mi. 50 kişi öldü. Yasin Börü'yü 5. kattan attılar. Bunun hesabını nasıl verecek? Yani milletimin bunları görmesi, bilmesi için meydanlardayım. Milletime bunları anlatmak durumundayım ki Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz, sokulmayalım istiyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Diyanet İşleri Başkanı'na zırhlı Mercedes verilecek

DİYANET'E UÇAK AÇIKLAMASI

VATİKAN'DA DİNİ LİDERİN ÖZEL UÇAĞI VAR: 320 bin-330 bin liralık aracı lüks olarak değerlendirir misiniz? Bugün şu genel başkanların hemen hemen hepsinin altında ya Mercedes vardır, Audi vardır. Aynı şekilde bizim de bütün bakanlarımızın altında bunlar var. Önceden bilgi sahibi olsam kesinlikle sakın iade etmeyin. Diyanet makamı sıradan bir makam değil. Mehmet Görmez Bey sadece Türkiye'nin dini lideri değildir, adeta İslam dünyası içerisinde bu coğrafyanın saygın bir dini lideridir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haberim olsa 'Sakın bu arabayı verme' derdim

Oralarda zamana oynuyorsunuz. Bu beyefendiler neden bakmazlar Hıristiyan dünyasına, Vatikan'a niye bakmazlar? Vatikan'da dini liderin özel uçağı var, özel araçları var, zırhlı araçları var. Niye bunları görmüyoruz? Biz sıradan bir ülkemiyiz... Vatikan'da yapı bu olacak bizim dini liderimiz tarifeli uçakla seyahat edecek, bunlar için çok da önemli değil. Bizim için önemli. Ben geçenlerde onu da söyledim. Ahmet Bey'le de onu konuşacağım. Diyanet İşleri Başkanımızın yurt dışı seyahatlerinde şu anda havuzda olan uçaklarımızdan kullanmak suretiyle gitsin, niçin tarifeli uçakla gitsin?

İZLEME KOMİTESİ

MİT ŞU ANDA ONU YAPIYOR ZATEN: Bu iş zaten şu anda da yapılıyor. Şu anda izleme komitemiz var zaten. MİT ne işe yarar. MİT şu anda onu yapıyor zaten. Bunun yanında bütün bilgileri MİT kiminle paylaşıyor? Benimle paylaşıyor, Başbakanla paylaşıyor, emniyet teşkilatıyla paylaşıyor, hepsiyle paylaşıyor. Bunu böyle yürütüyoruz.

ÇÖZÜM SÜRECİ

FRENE BASMIŞ OLSAK HERHALDE HAKKARİ'DE OLMAZDIK: Frene basmış olsak herhalde Batman, Mardin, Siirt, Van'da, bugün Hakkari'de olmazdım. Buralara gidiyoruz. Sayın Başbakan zaten tamamını dolaşıyor. Kaldı ki bu sürecin sahibi, ta başbakanlığım dönemimde başladı, başlatan biziz. 

PARALEL YAPIYLA MÜCADELE

İNLERİNE GİRİLDİ: Başbakanlığım döneminde de bir ifade kullanmıştım. 'Bunların inlerine gireceğiz' diye. Şuanda bu işi bu yönüyle başarmış vaziyetteyiz. İnlerine girildi. Bir kısmı kaçıp yurtdışına gidiyor. Bölge imamları var, kurum imamları var. Hepsi şuanda kaçıyor. Kimi Avrupa'nın değişik yerlerinde, kimi Orta Asya'da, kimi Pensilvanya'da. Hepsi kaçıyor. Tamam da, nereye kadar kaçacaklar? Biz de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bunların takipçisiyiz. Bunlar insanımızın, ülkemizin geleceğini çaldılar ve bunu acımasızca yaptılar. Ve bu süreç içinde 'biz bunu ne kadar minimize edersek, o kadar ülkemizin, milletimizin ve insanımızın karı var' diye düşünüyoruz. Şuanda da bu süreç hızla devam ediyor. Her an her şey olabilir. Çünkü emniyetin, yargının takipleri var. Dolayısıyla bu çıkacak neticeler de milletimizi daha da ferahlatacaktır. Buraya bir şeye özellikle dikkat ediyoruz. Yeter ki buralarda hukuktan taviz vermeyin, her şeyinizi hukuk içinde sürdürün. Çünkü hukukun üstünlüğü bizim için önem arz ediyor.

SEÇİM İTTİFAKI YAPTIKLARI KESİN: Paralel Yapı'nın muhalefetle seçim ittifakı yaptığı kesin. Bunların önde gelen isimlerinin yaptığı açıklamalar... Meydanlarla takındıkları tavırlar... Bunların hepsi çok açık, net. Hükümetle ciddi bir cebelleşme içindeler. Hatta şahsımla ilgili yine aynı şekilde şeyleri var. Onlar bunu yaptıkça bizim de eyvallah edecek halimiz yok. Şuanda mesela bölücü örgütle, Ermeni lobisiyle münasebetleri var. Bunlar açık bilgi olarak bizde var. Hatta belgeye dönüşenleri de var. Diyarbakır Belediyesi'yle ilgili konu artık ayyuka çıkmıştı. Belgelenmiş bir konuydu. Bunlar bu süreçte farklı bir şekilde devam ederek, oyların istikametini dahi belirlemiş durumdalar.

TSK'DA MUHAKKAK VARDIR: 'Paralel Yapı Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yoktur' tezinin doğru olduğuna inanmıyorum. Çünkü bunların sızmadığı yer yok. Bütün kurumlara sızdılar. Kendilerini kamufle etmesini gayet iyi biliyorlar. Dolayısıyla, süre içerisinde zaten bunlar da ortaya çıkacaktır ve çıkıyor. Bu rakamları verenler neye dayanarak veriyor onu bilemiyorum ama yok ifadesini doğru bulmuyorum muhakkak vardır diyorum ama bu ne kadardır, nerededir bu ayrı konu. Onu biraz da zaman gösterecek diye düşünüyorum.

USULSÜZ DİNLEMELER

TAMAMEN AJANLIKTIR, CASUSLUKTUR: Her yeri dinlediler. Bu dinlediklerini daha sonra kendileri şantaj olarak kullandılar. Bunlar tamamen ajanlıktır, casusluktur. Bunlar sıradan olaylar değil. 

KIBRIS SORUNU

GARANTÖR ÜLKE HAKLARIMIZI BIRAKAMAYIZ: Şu anda Akıncı ile Anastasiadis arasındaki olay bir peşrev olabilir. Temenni ederiz ki bu çözüme giden bir yol olur. Bu görüşmelerde olumlu bir netice çıkarsa artık Kıbrıs bir sorun olmaktan çıkmış olur. Ama şunu açık, net söylemek zorundayım, biz hiçbir zaman garantör ülke olmadan doğan haklarımızı bırakamayız.

YURT DIŞINDAKİ TÜRK SEÇMENLER

MUHAKKAK OYLARINI KULLANMALARI LAZIM: Özellikle oy kullanmayı kendileri için demokratik bir görev olarak telakki edip, muhakkak oylarını kullanmaları lazım. Ve bunu adeta ülkemizin geleceği için önemsemeleri lazım. Yurt dışındaki kardeşlerimiz yıllarca bu günleri beklediler, oy kullanamadılar, biz bunu sağladık. İlk oyu cumhurbaşkanlığında kullandılar fakat oran çok düşüktü. Ama şimdi bunun çok daha yüksek oranlarda olması lazım.

(AA)