Erdoğan'dan 'gerekçeli karar' yorumu

Erdoğan'dan 'gerekçeli karar' yorumu
Erdoğan'dan 'gerekçeli karar' yorumu
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'le gerekçeli kararını açıklamasını değerlendiren Erdoğan, "Gerekçeli kararı misafirlerim nedeniyle okuyamadım. 33 sayfalık bir gerekçeli karar açıklamış olduklarını duydum. Herhalde gerekçeyi izahta zorlandılar" dedi.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan iki ülke ilişkileri ve bölgesel sorunların yanı sıra Anayasa Mahkemesi'nin Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'le ilgili gerekçeli kararına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen ikili görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko basın mensupları ile bir araya geldi.
Çeşitli konulara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım konusunda Rusya'yı eleştirerdi. Erdoğan "Açık ve net bir şekilde ifade etmek isterim. Türkiye Kırım'ın gayrimeşru ilhakını tanımamıştır ve bundan sonra da tanımayacaktır. Rusya'nın Kırım'da yaptığı, uluslararası hukuku ayaklar altına alması hiçe sayılmıştır" dedi.
Erdoğan, "Suriye'ye girerken, 'Suriye yönetimi bizi çağırdı onun için Suriye'deyiz' diyen Rusya, acaba Ukrayna'ya girerken, kendilerini kimler çağırdı da Ukrayna'ya girdiler? Bunu uluslararası hukukta acaba nereye yerleştirecekler? 'Güçlüyüm, öyleyse haklıyım' mantığıdır bu. Burada haklılık söz konusu değil" diye konuştu. 

"BİR KEZ DAHA ÇAĞRIDA BULUNUYORUM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım tatarlarının yaşamlarının işgal altında ve güç şartlarda sürdürmek zorunda kaldıklarını belirterek, "Kırımdaki yasa dışı durumun aşılması için diplomasi ve hukuk çerçevesinde atılacak adımlarda eş güdüm içerisinde hareket edeceğiz. Tüm taraflara ateşkese uyulması ağır silahların çekilmesi, Ukrayna topraklarının yabancı askeri unsurlardan arındırılması ve Ukrayna- Rusya sınırının tekrar kontrol altına alınması için bir kez daha çağrıda bulunuyorum" dedi.

AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararının gerekçesi tamam

"GEREKÇELİ KARARI OKUYAMADIM"

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki gerekçeli kararını değerlendirmesi istenen Erdoğan, "Gerekçeli kararı misafirlerim nedeniyle okuyamadım. 33 sayfalık bir gerekçeli karar açıklamış olduklarını duydum. Herhalde gerekçeyi izahta zorlandılar. Ben Anayasa'nın 104. Maddesinin bana yüklemiş olduğu sorumluluğun gereğini yerine getirmekteyim. Anayasayı gözetmek benim de şüphesiz aslı görevlerimden birisidir. Bu çerçevede görüşlerimi açıkladım. Anayasa Mahkemesi, bireysel başvurularda yargı yolunun tüketilmesini beklemek durumundadır. Yerindelik denetimi yapamaz, yapmamalıdır. Anayasa Mahkemesi, bu olayda kendini birincil mahkemenin yerine koymuştur. Yargıtay gibi de bu noktada inceleme yapması doğru değildir" dedi.
Hakime TORUN / ANKARA (DHA)

AYM, "Dündar ve Gül" kararının gerekçelerini açıkladı


Erdoğan: Anayasayı ihlal eden ben değilim, Anayasa Mahkemesi