Erdoğan'dan gezi eylemcilerine yeni benzetme: Kemirgenler

Erdoğan'dan gezi eylemcilerine yeni benzetme: Kemirgenler
Erdoğan'dan gezi eylemcilerine yeni benzetme: Kemirgenler
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı eylemcilerine yönelik başta 'çapulcular' olmak üzere yaptığı benzetmelere bir yenisini ekledi ve bu kez 'kemirgenler' dedi.

ANKARA  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) iftarına katılan Başbakan Erdoğan, esnafın, ahilik geleneğine sahip olduğunu işaret ederek, bir esnafı için gammazlık, kibir ve hasedin felaket olacağını vurguladı. Erdoğan’ın, Kastamonu’daki konuşmasında ‘tencere-tava çalanların’ komşuları tarafından şikayet edilmesi yönündeki sözlerine karşın esnafa ‘ispiyonculuk’ anlamına gelen ‘gammazlık yapmayın’ uyarısında bulunması dikkat çekti.

KEMİRGENLER 
Konuşmasında Gezi Parkı olaylarına da değinen Erdoğan, esnafın oyalar sırasındaki tavrını olumlu bulduklarını vurguladı. Gezi Parkı eylemcilerine ‘kemirgen’ benzetmesi de yapan Erdoğan şöyle konuştu: 

“Son olaylarda da esnaf büyük Türkiye’nin hedef alındığını, Türkiye’nin güçlenen ekonomisinin hedef alındığını, istikrar ve güven ortamının hedef alındığını görmüş bu eylemlere karşı net şekilde tavrını belirlemiştir. Bakın İstanbul ’da olaylar başladığında birileri çıktı ‘6 ay tüketmeyelim’ dediler, ‘ekonomiyi durduralım’ çağrısı yaptılar. Nasıl gözlerinin döndüğünü görüyorsunuz; ‘esnafı çökertirsek hükümeti deviririz’ anlayışı tek kelimeyle barbarcadır. Bu ülkenin kazanımlarına, değerlerine bu ülkenin her bir ferdine nasıl bir düşmanlık nasıl bir kin ve garez içinde olduklarını görüyorsunuz. Hükümetle olan meselesini Türkiye ekonomisini çökertmek suretiyle halletmek isteyenlerin 76 milyonun içinde bulunduğu geminin tabanına delik açmaya çalışan zavallı kemirgenlerden hiçbir farkı yoktur. Halkla hiçbir irtibatı, gönül bağı olmayan, sandık sonuçlarına saygısı olmayan insan işte bu şekilde kendi ülkesini çökertmek için çağrılar yapar.” 


ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN DESTEK İSTEDİ 
Erdoğan, konuşmasının son bölümünde de esnaflardan Kürt Sorunu’na ilişkin yürütülen ‘çözüm süreci’ne destek istedi. Esnafın ahilik geleneğinin özü olan ‘kardeşlik’le süreci sahip çıkmasını isteyen Erdoğan, “Yüzyıllar boyuncu esnaf bu kardeşliği nasıl muhafaza ettiyse bugün de esnaftan bu kardeşliği korumalarını özellikle rica ediyorum. Aylardır terör nedeniyle acı haberler alınmıyor, anneler ağlamıyor babalar ağlamıyor, kadınlar dul çocuklar yetim kalmıyor. Doğru ve Güneydoğu illerinde kepenkler kapanmıyor, kapatılmıyor, esnaf nihayet güven içinde huzur inde dükkanı açıyor kapatıyor. Bu noktada hepimiz sorumluluk sahibiyiz. Sadece Hükümet değil milletin her bir ferdi özellikle esnafımız onlar da yüreklerini ortaya koymalıdır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1143124114312457

  YORUMLAR
  (57 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Durmak Yok Yalana Devam - Benkaya

  Tüketmeyin çağrısı AVM lere yönelikti. Erdoğan'ın dediğinin tam tersine mahalle esnaflarından ve semt pazarlarından ihtiyaçlarımızı giderelim çağrısı vardı o bildiride. Başbakan gözümüzün içine baka baka yalan söylemeye devam ediyor.

  En İyi Savunma Saldırıdır! - Ali Fakı

  Dışardan gelen sıcak para; ABD Merkez Bankasının bol miktarda dolar basma politikaları neticesinde elde edilen ucuz dolar, AKP yıllarında borcumuzun yüzde 300'den fazla artmasına ve bu paraların yol ve TOKİ inşaatlarına yatırılarak ulaşılan ekonomik "kalkınma", yine ABD merkez Bankasının dünya piyasalarına sürülen dolarları yavaşlatma siyasetine bağlı olarak sona eriyor. 444 gibi çağdışı eğitim siyasetleri sayesinde ne bilim kaldı ne de bilime dayalı katma değer üreten endüstri; Türkiye, eğitimde OECD ülkeleri arasında en arkada bulunan yerinden kurtulamıyor! Ekonominin krizden başka gideceği yer yok! Şimdi sıra bu durumu üstüne yıkabileceği birilerini bulmakta; ve GEZİ yiğitleri RTE için bulunmaz suçlu! Türkiye'yi 11 yıldır perde arkasından yöneten "çapulcular", "barbarlar", "kemirgenler", "balyozcular", "ergenekoncular" ... batırdılar!

  Barbar Kimdir? - Ali Fakı

  Barbar, elinde pala ile kadınları kovalayan, tekmeler savuran "esnaf" mıdır, yoksa Gezi Park'ında demokrasiyi, özgürlükleri ve doğayı RANTçı beton yığınlarına çevirenlere karşı savunarak demokratik haklarını kullananlar mıdır? Barbar, ellerinde sopalarla 19 yaşındaki gençlerin kafalarını parçalayarak öldüren AKP taraftarları ve onların arkasında duran AKP yönetimi değilse kimdir? Barbar, biber gazı fişeklerini halkın kafalarına ve gözlerine hedef alarak kör eden, yaralayan ve öldüren "kahraman polislerin" değilse kimdir? Barbar, senin, burnunun ucunu göremeyen dış siyasetlerin neticesinde komşumuz Suriye'de, muhaliflerini öldürdükten sonra, dünyanın gözleri önünde ciğerlerini çıkartıp yiyen, benim vergilerimle silahlandırıp Suriye'ye saldığın, El-Kaideci, El-Nusra'cı canavarlar değilse kimdir?...

  tazminat - bpunar

  Konuyla çok alakalı değil belki ama kendimce bir tespitim var BAŞBAKAN kendi şahsına yönelik olarak düşündüğü ifadeleri dava ederek tazminat davaları kazanıyor cebine koyuyor ve yüklü miktarda. Bunun yanında ülkeyi yöneten hükümetin başı olarak emirlerini kendisinin verdiğini, özellikle üzerine basa basa söylediği uygulamalar sonucunda AİHM'den verilen cezaları DEVLET yani dolaylı olarak halk ödüyor.

  Asil kemirgen - Roza lüxemburg

  Bu Kadar yalan ve carpitma 1933- 1945 yillari arasindA Nazi Almanya´sinda bile yoktur.Asil kemirgen ne yazik ki Erdogan, senin ve senin cevrenin bu gercekten yoksun söylemi. Bunu göremeyen yanliz senin yandsas medyan ve militanlarindir.

  Belgesel tadında... - X120

  Hayvanlar alemiyse konumuz; kemirgenlerin, memeliler sınıfına dahil olan OMURGALI bir hayvan olduğunu hatırlatmak gerek. Ayrıca böcekler, omurgasızlar, sürüngenler falan diye de türler, sınıflar vardır bu alemde.

  diyanet işleri başkanını örnek almalı - bpunar

  yorumları okuyorum arkadaşlarımın yaptığı yorumlar son derece doğru BAŞBAKAN her iftarda tehdit, aba altından sopa gösterme, kışkırtma,birbirine düşürme çabası,elbette ben BAŞBAKAN gibi dört dörtlük müslüman değilim eyvallah, ama diyanet işleri başkanının ülkedeki dinin en üst makamamının (tartışılır elbette) iftarda, olması gerektiği gibi kardeşlik, farklılıklar içerrisinde birlik ve özgürlük ifadelerini kullanması bence çok daha ramazan ayına uygundur.