Erdoğan'dan Gülen'e: Bitsin bu gurbet

Erdoğan'dan Gülen'e: Bitsin bu gurbet
Erdoğan'dan Gülen'e: Bitsin bu gurbet
Haber: AYÇA ÖRER / Arşivi

İSTANBUL - Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Türkçe Olimpiyatları’nın kapanış töreni için Türkiye çapında yapılan etkinliklerin ardından dün TT Arena’da buluşuldu. Törene katılan Başbakan Tayyip Erdoğan , ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’e ‘Türkiye’ye dön’ çağrısı yaptı.
Türkçe Olimpiyatları’ın kapanış törenine ilgi büyük oldu. Öğle saatlerinden itibaren Arena’ya gelenler yoğun trafiğe neden olurken, saat 17.00’den sonra stat tamamen doldu. 

Stad dışına 30 bin sandalye
Dışarda kalanlar için stat dışına 30 bin sandalye konuldu, 4 dev ekran kuruldu. Kadir Çöpdemir’in sunuculuğunu yaptığı gece, Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşuyla başladı. Statta “Hasretiz, hasretle bekliyoruz, “Bulutlar ağlamazsa yeşillikler nasıl güler” pankartları açıldı. Kazakistanlı Sultan’ın seslendirdiği “Aziz İstanbul” şarkısının başında Arena’ya gelen Erdoğan, şarkının sonlarında izleyicilere beyaz gül fırlattı. Başbakan’ın konuşmasına ise Gülen’e yaptığı şu çağrı damga vurdu: “Hasretin bitmesini sizin de istediğinizi anlıyorum. O zaman, ‘bitsin bu hasret’ diyelim. Gurbet garipliktir. Biz gurbet hasreti nedir biliriz, bu sıla hasreti bitmelidir. Biz, gurbette olup, şu vatan topraklarının hasreti içerisinde olanları aramızda görmek istiyoruz.” Erdoğan ayrıca Türkçe’nin hiçbir zaman sömürünün dili olmadığını, hoşgörünün dili olduğunu söyledi. Kadir Çöpdemir ise olimpiyatların birincisinde 17 ülke ve 62 öğrenci olduğunu hatırlatarak “Konyalıyla Kenyalı aynı bizde. Bu yıl 135 ülke, 1500 öğrenciyle olimpiyatlara katıldı” dedi.