Erdoğan'dan muhalefete 'gazelhan' benzetmesi

Muhalefeti Kıbrıs konusunda çözüme katkıda bulunmaya çağıran Başbakan, "Siyasi menfaatleri için kimse suyu bulandırmasın" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Kıbrıs'la ilgili hükümete yönelik eleştirilere tepki gösterirken, muhalefeti, 'gazelhan'lara benzetti. Kıbrıs konusunda hükümete yönelik eleştirilerin tümünün 'yalan' olduğunu öne süren Erdoğan, "Beyler çözüme katkıda bulunacak bir sözünüz varsa söyleyin faydalanalım, yoksa siyasi menfaatleriniz için suyu bulandırmayın" dedi.
Erdoğan AKP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık 'edilgen ve silik dış politika manevralarıyla durumu idare etme lüksü bulunmadığını' söyledi. Erdoğan, Kıbrıs sorununun bir takvim çerçevesinde adil ve kılıcı bir çözüme kavuşturulması için ilgili tüm kurumlarla yakın işbirliği içinde çalışılarak bir mutabakat oluşturulduğunu anlattı. Türk tarafının New York'ta müzakarelerde izleyeceği politikanın da bu ortak çalışma sonucu belirlendiğini kaydeden Erdoğan, muhalefeti sert biçimde suçlayarak şunları söyledi:

'UTANMADAN HAKARET EDİYORLAR'

"Hükümet olarak Kıbrıs meselesinin milli bir mesele olduğunun her zaman farkında olduk ve bugün de dün olduğu gibi sorumluluğumuzun idraki içerisindeyiz. Bu konuda uğradığımız hakarete var eleştirilerin tamamı haksız, mesnetsiz ve üzülerek söylemeliyim ki yalandır.
Türkiye'nin böylesine önemli bir müzakere ortamında olduğu bir zamanda buldukları her kürsüden hükümete saldıranlar ne yaptıklarını uzun uzun bir kere daha düşünmelidirler. Bugüne kadar diğer meselelerde olduğu gibi Kıbrıs meselesinin çözümü konusunda da ağzından tek bir aydınlatıcı cümle çıkmamış olanlar, temsil ettikleri insanlardan utanmadan böyle önemli bir milli meseleyi ucuz seçim atraksiyonlarına malzeme edebiliyorlar."
Erdoğan, hükümet olarak kimseden gizli saklıları olmadığını, millete hesap veremeyecek bir şey de vaadetmediklerini belirtirken, muhalefete, "Beyler, bu ülkenin meselelerinin çözümüne katkıda bulunacak bir sözünüz varsa söyleyin faydalanalım, ama yoksa siyasi menfaatleriniz için suyu bulandırmayın" diye seslendi.

1 MAYIS YUMURTANIN KAPIYA DAYANDIĞI GÜN

Erdoğan, hükümet olarak herhangi bir komplekse kapılmadan muhalefetin önerilerini dinlemeye hazır olduklarını söyledi. Erdoğan, "Buyursunlar anlatsınlar, 1 Mayıs 2004 tarihi günbegün yaklaşırken, yani yumurta kapıya dayanmışken, KKTC'yi bu sıkıntılı takvimden nasıl çıkartacaklar? Türkiye ve KKTC ne kazanacak ne kaybedecek onu da düşünsünler ve anlatsınlar. Bunları düşünmeye mecburuz. Anlatsınlar bakalım sağa sola çamur atmaktan başka bir siyasal marifetleri var mıymış görelim" diye konuştu.
Erdoğan, halkın herşeyi izlediğini, Türkiye'nin önünü açmak için gecesini gündüzüne katanlarla, elini taşın altına sokmayıp hariçten gazel okuyanları da iyice bellediğini belirterek, "Bu gazelhanlar yeni değil onu da biliyor" dedi.

'ÜLKENİN YAKASINDAN ELİNİZİ ÇEKİN'

Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün TBMM'ye bilgi vermesi için karar aldıklarını ancak New York'taki görüşmeler sürdüğü için bunu ertelediklerini bildirdi. Kıbrıs konusunun seçimde malzeme yapılmasını karşı olduklarını da kaydeden Erdoğan, "Önümüzdeki seçim demode siyasetlerin ve bu paslı zihniyetlerin tarihe karışacağı seçim olacaktır. Türkiye'nin yapılacak çok işi var beyler, boşa kürek çekmek sevdasından kurtulamıyorsanız buyurun çekin. Ama aynı zamanda Türkiye'nin yakasından da elinizi çekin ki ülkenin hızı kesilmesin" diye konuştu.
Erdoğan, Türkiye'nin aldığı mesafeyi yalnızca Türkiye'deki 'son kullanma tarihi dolmuş siyasetçilerin anlamadığını' söyledi. Güney Kore'de bile Türkiye'nin adımlarının farkedildiğini anlatan Erdoğan, muhalefeti 'çamur atmak yerine dünyayı dolaşarak gerçekleri görmeye' çağırdı.