Erdoğan'dan New York Times'a: Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin

Erdoğan'dan New York Times'a: Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin
Erdoğan'dan New York Times'a: Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine ve AKP'ye eleştiriler yönelten New York Times gazetesine tepki gösterdi: "New York Times edep dışı bir yazı ile adeta ABD'ye talimat veriyor. 'Niye duruyorsunuz' diyor. Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin..."

RADİKAL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , SETA tarafından düzenlenen "Başkanlık Sistemi İçin Ülke Örnekleri ve Türkiye İçin Başkanlık Sisteminin Temel Dinamikleri" panelinde yaptığı konuşmada, kendisine ve AKP ’ye eleştiriler yönelten New York Times gazetesine tepki gösterdi. Erdoğan, New York Times gazetesinde cumartesi günü yayınlanan “Türkiye’nin üzerinde kara bulutlar” başlıklı yazıyı sert sözlerle eleştiren Erdoğan, “New York Times edep dışı bir yazı ile 'Erdoğan’ın Türkiye’sinde bunlar oluyor' diye oradan göndermeyi yapmış, adeta ABD’ye talimat veriyor. ‘Niye duruyorsunuz’ diyor. Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin” dedi. 

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘HOVARDALIĞI İLE NAM SALMIŞ BİRİ VARDI’

IMF ile görüşmelerin olduğu dönemde kendimi çok farklı bir atmosferde hissediyordum. Hovardalığı ile nam salmış biri vardı. Onunla Davos’ta görüşüyorduk. “Siz bizi idare mi edeceksiniz yoksa bu parayı bize mi vereceksiniz? ‘Ben bu parayı veriyorum ama sizi idare edeceğiz’ dersen, biz böyle bir hükümet değiliz” dedim. Sonra kopardık bağı ve takır takır parayı ödedik. Şimdi Türkiye’den 5 milyar dolar ister hale geldiler. Bu bir dik duruşu gerektiriyor.

‘SEN BİR GAZETESİN HADDİNİ BİLECEKSİN’

New York Times edep dışı bir yazı ile Erdoğan’ın Türkiye’sinde bunlar oluyor diye oradan göndermeyi yapmış, adeta ABD’ye talimat veriyor. ‘Niye duruyorsunuz’ diyor. Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin.  Bir defa sen bunu yazmakla böyle bir haberi yapmakla kendi özgürlük alanının dışına çıkmakla Türkiye’ye müdahale ediyorsun.

Sen kimsin ya? Sen ABD yönetimine böyle bir şey yapabilir misin? Anında gereğini yaparlar. Böyle bir şey yok. Türkiye’deki malum medya grubu da, onlar da belli yerlerden destek almakla bu vesayeti sürdürmek istiyorlar. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi bu darbecilerin önlerinin ebediyen kesilişinin ilanı olacaktır.

‘TÜRK TİPİ BAŞKANLIK NİYE OLMASIN’

Niye bir Türk tipi başkanlık sistemi olmasın… Neden? Bakıyorsunuz Meksika başka Brezilya daha başka. Önemli olan genel prensiplere genel çerçeveye uygun şekilde hareket etmektir. Bizim Türk tipi başkanlık sistemi geliştireceğimize inanıyorum. Her sistem gibi başkanlık sistemleri de kendi içlerinde krize girebilir. Cumhuriyet tarihine baktığımızda başkanlık sisteminde kriz ihtimallerinin, parlamenter sistemle karşılaştırdığınızda çok daha az olduğunu göreceksiniz. Başkanlık sistemine karşı çıkmalarının nedeni ilkesel değil tamamen kişiseldir. Bilseler ki bu sisteme geçildiğinde kendi güdümlerindeki isim başkan olacak o zaman başkanlık sistemini savunurlar.


  http://www.radikal.com.tr/1365592136559211

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yalana doymadı - efeg27

  NYT gazetedir ve canı ne isterse onu yazar eğer ortada bir suçlama yada hakaret varsa ABD de yargı yolları gayet açıktır ve kullanma hakkınız vardır! adaletten korkuluyorsa ayrı tabi :)) diğer taraftan Straus-Kahn ve IMF ile söyledikleri tamamen yalan, biz IMF ile ilişkimizi 2008 de bitirdik, kalan borcumuzu ödemeye devam ettik lakin Straus-Kahn skandalı 2011 de patladı üstelik IMF başkanı stand-by görüşmelerine katılmaz! IMF borç verme lafı ise yalanın daniskasıdır, IMF yeni bir fon için her ülkeye ne verebilirsiniz diye sordu biizmkilerde 5 milyar USD dedi olay bu, ne verilen para nede talep edilen para var! İşin komiği seçimden sonra IMF ile 20.stand by görüşmeleri başlarsa ak-koyunlara çok güleceğim!

  ... - besener

  Kendini rezil etme yetisi, yurtdisina tasti. O nedenle, o konusuyor, ben seviniyorum.

  gazeteler ve sultanlar - egeli67

  Gazeteler başka ülkelerle ilgili konusamayacaksa sultanların kontrolündeki gazetelerin ABD ile ilgili asıp kesen yazarlarını, hatta rajon kesen belediye başkanlarını ne yapacağız? Cevap vererek New York Times'i muhatap kabul ettiğinin farkında değil. Sen niye muhatap oluyorsun? Sekreterin konuşsun veya emrindeki gazeteler aynı gün toplu cevap versinler. Sabah akşam birilerine kızıp bağırmak adet oldu artık. Vatandaş da aynısını yapıyor, kızıp bağırıyor, asıp kesiyor.

  KEŞKE HERKES NEW YORK TİMES KADAR HADDİNİ BİLSE. - m.rozbilen

  Sayın C.Başkanım, farzedlim ki New York Times haddini bilmedi (gereğini yapacağınıza inanıyoruz, mesela vergi memurlarının gönderme, hatta gazeteyi kapatma gibi) diyelim, seçmene oy kullandırmamak için Van'ın Gürpınar ilçesindeki 700 kişinin nüfus kayıtlarını bilgileri dışındaTokat Niksar ilçesine alan ve aldıranlar hadlerini biliyor mu? Böyle bir şeytanlık şeytana bile takla attırır cinsten. Gürpınar nere Niksar nere? Hayatında Niksar'ı bırak görmeyi haritada yerini bile bilmeyen bu insanlara yapılan hangi ahlak ve adalet duygusuyla bağdaşır? Adamlar durumu fark ettiklerinde iş işten geçmiş olduğunu görüyorlar. Zira ancak Niksarda oy kullanmaları mümkündür. Vicdanı ve imkanı olan birileri çıkıp bu insanları Niksar'a götürüp oy kullandırmaları dileğimdir. Ayrıca AİHM'e başvurma hakları saklıdır tabi.

  Haddini bileceksin... - AT1928

  Herkese "haddini bileceksin" diyen, haddini bilmesi gereken ama bilmeyen kisi sensin!

  Haklı... - Ametalcan

  Bir emperyalist ülkenin mainstream medyası, kuvvetle muhtemel lobicilik faaliyetleri sonucu, uzak bir ülkenin şeçilmiş yönetimine akıl hocalığı yapmaya kalkıyor... Ben de olsam sorarım; sen kimsin?? Ülkemizde buna sevinecek insanların kendisini antiemperyalist ve devrimci olarak tanımlaması ise ayrı bir acınası durum..!

  Ozgur medya - barisv

  Hic kimse sana karsi birsey soylemeyecek degil mi, senin ozgur medyadan anladigin tek sey herkes senin saksakcin olsun sen de istedigini yap. Sen kimsin ya padisah mi zannediyorsun kendini? Sana soylenen herseye bagirip cagiracagina once az bir okumayi dinlemeyi ogren, ne diyor bu insanlar, neden huzursuzlar, ne istiyorlar? Ha dogru, ne gerek var degil mi, sen zaten herseyi en iyi bilensin.