Erdoğan'dan Özok'a tepki

Başbakan Erdoğan, TBB Başkanı'nın "İmam hatipli başbakanı sindiremem" açıklaması için "Değerlendirmeye bile değmez" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok'un açıklamasını 'çok çirkin' bulduğunu ve 'yakıştıramadığını' belirterek, "Türkiye'de hukukun gereğini savunması gereken bir insanın kalkıp böyle bir açıklama yapmasını hiçbir özgürlük, hak-hukukla bağdaştırabilmek mümkün değil" dedi.
Erdoğan, SSK'nın başlattığı 'e-bildirge' projesinin tanıtımı için Swissotel'de düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin, "Türkiye Barolar Birliği Başkanı, 'İmam hatipte okumuş bir insanın Türkiye'de başbakan olmasını hiçbir şekilde içime sindiremem' dedi. Bu açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine, bugünkü gazetelerde haberi okuduğunu belirtti. Bu açıklamayı, 'değerlendirmeye bile tabi tutmayacak kadar basit gördüğünü' belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
"Her şeyden önce eğitimde, hak ve özgürlüklerin savunucusu olmayı gerektiren bir konuda, demokraside, seçme ve seçilme hakkının ne olduğunu en iyi şekilde bilmesi gereken bir baro mensubumuz... Bir defa Türkiye'de bütün bu haklarını tamamlamış, ondan sonra da gerekli eğitimi almış, siyasette ise beyefendinin görmediği derecede siyasi mücadelenin içerisinde taa gençlik kollarından itibaren gelmiş ve bu konularda belediye başkanlığını... -artık onu İstanbul halkı bilir, Türkiye'de de, son seçimlerde başında olduğu parti yüzde 42 oy almış olan bir siyasi partinin genel başkanı, bu ülkede Başbakan...
Türkiye'de hukukun gereğini savunması gereken bir insanın kalkıp böyle bir açıklama yapmasını hiçbir özgürlük, hak-hukukla bağdaştırabilmek mümkün değil. Böyle bir açıklama yapmış olması çok çirkin. Bunu doğrusu yakıştıramadım."