Erdoğan'dan Putin'e sert sözler:370 bin insanın kanına giren kişiyi...

Erdoğan'dan Putin'e sert sözler:370 bin insanın kanına giren kişiyi...
Erdoğan'dan Putin'e sert sözler:370 bin insanın kanına giren kişiyi...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı Moskova'da ağırlayan Rusya Devlet Başkanı Putin'i eleştirdi. Erdoğan, "370 bin insanın kanına giren kişiyi, kırmızı halıyla karşılamanın devletlerarası diplomaside yeri olabilir mi?. Maalesef insanlık bunu da gördü" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Hasan Kalyoncu Üniversitesi Fahri Doktora ve Açılış Töreni'nde  konuştu. Erdoğan konuşmasında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'da görüşmesi için "370 bin insanın kanına giren bir kişiyi, kırmızı halıyla karşılamanın devletlerarası diplomaside yeri olabilir mi? Maalesef insanlık bunu da gördü. Görüşmelerimizde farklı konuşup daha sonra farklı uygulamalara girenleri gördük" dedi.

Esad Moskova'da Putin'le görüştü

Erdoğan konuşmasında şunlara vurgu yaptı:

'KUZEY SURİYE'Yİ BUNLARIN PLANLARINA KURBAN ETMEYECEĞİZ'

Aynı şeyi işte Kuzey Suriye'deki gelişmelerde görüyoruz. Şu anda Tel Abyad'da hemen bir kanton ilan etme olayı var. Kanton ilan ederken acaba orada sadece terör örgütü mensuplarının dışında sivil vatandaş olarak kim var? Dert tamamen Kuzey Suriye'yi ele geçirmek. Şunu açık söylüyorum. Biz Kuzey Suriye'yi bir defa bunların yaptıkları planlamaya asla kurban etmeyeceğiz. Bu bizim için tehdit oluşturmaktadır. Bu tehdide evet dememiz mümkün değildir. Bu Tel Abyad da  Cerablus'ta da böyledir. İşte Kobani'de yapılanı gördünüz. Yapılan neydi? Aynıydı. Bu insanlar kaçtığı zaman bu millete sığındılar. Bize gelip 'Size çok teşekkür ediyoruz... Şu anda 2,5 milyon insanı siz hakikaten insanı barındırıyorsunuz. Size bugüne kadar yardımcı olamadık, ama bundan sonra yardımcı olmamız lazım' diyorlar.

LA VAR AMA İCRAAT...

Tamam da hep laf var. Uygulamaya gelince bir şey yok. Bakın 8 milyar dolar şu ana kadar yaptığımız harcama, sadece kamplarda. Bugün sadece İstanbul 'da 500 bine yakın Suriyeli mülteci var. Aynı şekilde Gaziantep'te kampların dışında sayılar hak getire... Bunları da belediyelerimiz, STK'lar hepsi desteklemek suretiyle altından kalkıyoruz. Ama batı duyarlı mı değil. O ne yapıyor kapısını kapatıyor. Almam diyor. Denizde boğuluyorlar, bırakın boğulsun diyor. Oralarda sahil güvenlik botlarımız gidiyor kurtarıyor. Alıyor ülkemize getiriyor, sonra da gönderiyor.

 NOBEL ÖDÜLÜ AÇIKLAMASI 

Nobel ödülü meselesi çıktı. Filanca ülke 30 bin mülteci alacak, hemen bir nobel verelim... Nobeli aslında hak edenler, sınırlarıan gelen insanlara kapılarını kapatanlar değil. Ülkelerinin özgürleştirilmesini bekleyen Suriyeli kardeşlerimizdir. Ve onlara sahip çıkan Gaziantepli İstanbullu kardeşlerimdir.