Erdoğan'dan Uzan'a suç duyurusu

Başbakan, Sarıkamış mitinginde kendisine hakaret, hükümetin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği iddiasıyla GP lideri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sarıkamış mitinginde kendisine hakaret, hükümetin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği iddiasıyla Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan hakkında suç duyurusunda bulundu.
Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin'in Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Müracaat bürosuna verdiği suç duyurusu dilekçesinde, Uzan'ın 5 Şubat'taki Sarıkamış mitinginde Erdoğan'ın şahsını ve makamını hedef alarak tahkir ve tezyif edici beyanlarda bulunduğu ifade edildi. Dilekçede, Uzan'ın konuşmasında, 'hakaret' ve 'sövme' suçlarının işlendiği öne sürüldü.
Uzan'ın işlediği iddia edilen suçun, Erdoğan'ın TBMM üyesi olması nedeniyle sıfat ve hizmetinden dolayı aleyhine işlenen suçlar ile hükümetin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif yönlerinden de değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.
Uzan hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca soruşturma yapılarak, ceza davası açılması talep edilen dilekçede, Sarıkamış mitinginin görüntüleri delil olarak sunuldu.