Erdoğan'dan vatandaşa 'kredi kartı alma' çağrısı

Erdoğan'dan vatandaşa 'kredi kartı alma' çağrısı
Erdoğan'dan vatandaşa 'kredi kartı alma' çağrısı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'nın Fethiye ilçesinde toplu açılış törenindeki konuşmasında, açılışını gerçekleştirdikleri tüm eser, hizmet ve yatırımların ilçeye hayırlı olmasını diledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile hayırseverlerin inşa ettirdiği Sağlık Meslek Lisesinin tamam, 12 derslikli bu liseyi resmi olarak hizmete aldıklarını, Orman ve Su İşleri Bakanlığının sulama kanalı ve ıslah projelerini tamamladığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının içme suyu projeleri ile park düzenlemelerini bitirdiğini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Aile Danışma ve Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezini Fethiye'ye kazandırdığını, İl Özel İdaresinin de 19 içme suyu ve 34 yol projesini Fethiye ile köylerine kazandırdığını aktaran Erdoğan, sadece 2 yılda Fethiye'de 13 trilyon liralık yatırım yaptıklarını, bugün bunları hep birlikte hizmete aldıklarını söyledi. Erdoğan, bu yatırımlarda emeği geçenlere şükranlarını sunduğunu belirtti.

''Bizim siyasetimiz ideoloji siyaseti değildir. Bizim siyasetimiz hizmet siyasetidir. Yola çıkarken söyledik, biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geliyoruz diye. 11 yıldır bunu yaptık, bunu yapıyoruz, yapacağız. Bizim siyasetimiz korkutma, sindirme, istismar siyaseti hiç değildir'' diyen Erdoğan, eser bırakma gayreti içinde olduklarını, birlik ve kardeşlik siyaseti ürettiklerini bildirdi.

''Bunlar hangi dünyada yaşıyorlardı''

İktidarları döneminde eğitim alanında attıkları adımların ortada olduğunu söyleyen Erdoğan, ''Cumhuriyet tarihinde yapılmış olan derslikler kadar neredeyse derslik yaptık. Okul yaptık. Bu okullarımızda doğru dürüst bilişim teknolojisi sınıfı yoktu, biz bunu yaptık. Okullarımıza bilgisayarlar gönderdik. Niye, 'Dünyada bilişim teknolojileri gelişiyor. Öyleyse bizim okullarımızda bunun gelişmesi lazım' dedik'' diye konuştu.

Daha da ileri giderek FATİH projesi çalışması başlattıklarını bildiren Erdoğan, okulların bazı sınıflarına akıllı tahtaları yerleştirmeye başladıklarını, kara tahtadan akıllı tahtalara geçtiklerini ve artık kitabı tablet bilgisayarlara girdiklerini, yavruların elinde tablet bilgisayarla okula gidip geldiklerini söyledi.

Kendilerinden önceki iktidarların çağın, modern dünyanın bilimde yaptıklarını yapamadığını aktaran Başbakan Erdoğan, ''Öğrencilik yıllarımızda saman kağıdından teksirlerle notlar verilirdi. Biz öyle okuduk. Hatta bazen bunları bulamazdık. Kırtasiyecilere kitap almak için giderdik, kitaplarımızı alamazdık'' dedi.

Artık sene başında birinci sınıf kağıda basılmış kitapları sıraların üzerine ücretsiz olarak koyduklarını söyleyen Erdoğan, ''Peki bu muhalefet nerede. Bunlar böyle şeyi niye yapmadılar? CHP 'si niye yapmadı bunu, MHP 'si niye yapmadı? Bunlar hangi dünyada yaşıyorlardı. İşte onun için diyorum ki Fethiye'nin güzel insanları, 30 Mart'a kadar sizler çok daha farklı bir çalışmanın içine girmelisiniz. Daha güzel bir Fethiye için, daha güzel bir Muğla için bu adımları atacağız'' diye konuştu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar'ı büyükşehir belediye başkan adayı ilan ettiklerini aktaran Erdoğan, büyükşehir belediyesine artık bilimin nakış nakış işlenmesini istediklerini belirti.

''Bunlar turizmi yasaklarlar diyorlardı''
Göreve geldiklerinde Türkiye'ye gelen turist sayısının 13 milyon olduğunu aktaran Başbakan Erdoğan, 2012 yılı sonunda 35,7 milyon turiste ulaştıklarını söyledi. Erdoğan, ''O zaman ne diyorlardı biliyor musunuz? ' AK Parti iktidara geldi, Türkiye'ye artık turist gelmeyecek' diyorlardı. 'Bunlar artık turizmi yasaklarlar' diyorlardı. O zaman turizm gelirimiz neydi biliyor musunuz? 8,5 milyar dolardı. 2012 sonunda nereye ulaştık? 29 milyar dolara ulaştık. Bu yıl Allah'ın izniyle 30 milyar doları aşacağız ve 2013 yılında hem turist sayısı, hem turizm geliri itibarıyla inşallah 2012'yi geride bırakacağız'' dedi.

"Artık gündemi belirleyen Türkiye var" Türkiye'nin reformlarının, küresel politikadaki etkisi ve etkinliğinin, sözünün, görüşünün ve duruşunun dünyada konuşulduğuna dikkati çeken Başbakan Erdoğan, "Artık dünyada gündemi belirlenen bir Türkiye yok, gündem belirleyen bir Türkiye var" ifadesini kullandı.

"İstikrar ortamının, güven ortamının yanında Türkiye'nin dünyadaki olumlu imajını çok daha ilerilere taşıyacağız" ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

Kıskancından, kininden konuşuyorlar

Niye daha fazla turist geliyor buraya? Gelmesinin sebebi Türkiye'deki istikrar, güven, kalite, güzellikler. Hakkımızda aleyhte konuşanlar, yazanlar da olabilir. Ama siz yaşıyorsunuz onlar sadece kıskancından, kininden bunları konuşuyorlar."

Dünyada Türkiye ekonomisi konuşuluyor

Dünyada Türkiye ekonomisinin konuşulduğunu, göreve geldiklerinde 230 milyar dolar olan milli geliri 786 milyar dolara yükselttiklerini, Türk lirasından altı sıfırı attıklarını, enflasyonu tek haneye indirdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, devletin borçlanma faizinin yüzde 63't yüzde 7'ye düştüğünü belirtti. Ziraat Bankasının çiftçiye krediyi yüzde 0-7 aralığında faizle, Halk Bankasının da esnafa yüzde 6'lık faizle kredi vermeye başladığını dile getiren Erdoğan, "Faiz, en büyük canavar. Bu, faiz lobisinin, birilerinin ihya olmasına yaradı bu ülkede ama şimdi bunlar düşürüldü" dedi.

Evinizde ne var yok götürürler
Vatandaşıma hep söylüyorum şu kredi kartlarını almada da hassas olun. Faiz lobisinin en büyük kaynağıdır. Ondan sonra bunlara malzeme olmayın. Evinizde ne var ne yok götürürler.

"Fethi Bey iz bıraktı bize"

Fethiye isminin, 1913 yılında Suriye'de Teberiye Gölü yakınlarında uçağı düşen şehit pilot yüzbaşı Fethi Bey'den geldiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Fethi Bey, bizim ilk hava şehidimiz. Fethi Bey'in kabri, şehitliği şu anda nerede? Şam'da. Emevi Camisi'nin yanı başında. Selahaddin Eyyübi'nin türbesinin kapısının hemen solunda. Şimdi bize, 'Suriye ile neden ilgileniyorsunuz' diyenlere soruyorum. Bizim orada şehitlerimiz var. Adama sormazlar mı, 'Fethi Bey'in orada ne işi vardı'. Fethi Bey oraya gittiyse iz bıraktı bize. Selahaddin Eyyübi oraya gittiyse iz bıraktı bize. Bizim Suriye ile ortak tarihimiz, ortak medeniyetimiz var. Bizim Suriye'de, Fethiye'ye adını veren yüzbaşı Fethi Beyimiz, onun şehitliği, onun gibi nice şehidimiz var. Bizim Suriye'de kardeşlerimiz var."

İçine kapanan büyük devlet olamaz

"Bizler geçmişimizden aldığımız ilhamla geleceğe yürüyoruz. Yeni Türkiye aslında 20 Nisan 1920 de Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının açtığı Meclis'teki Türkiye. O Türkiye çok çok önemli. Biz Türkiye'yi özüyle buluşturuyoruz" diyen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Nerede kardeşlerimiz varsa ister şehit, ister ölü, ister diri, biz oraya gideriz, biz oraya el uzatırız. Nerede mağdur varsa, muhtaç varsa biz oraya ulaşırız. Büyük devletler böyle olunur. İçine kapanan büyük devlet olamaz. Kapılarını herkese kapatan büyük devlet olamaz."

Başbakan Erdoğan, "Eğer biz Suriye karşısında, Mısır karşısında sussaydık, eğer biz Irak, Lübnan, Filistin meselesinde sussaydık, eğer biz Afganistan, Somali meselesinde sussaydık, Şili'deki depreme, Haiti'ye, Gürcistan, Filipinler'e ulaşmasaydık büyük devlet olamaz, ekonomiyi bu kadar büyütemez, ihracatı bu kadar artıramaz, Fethiye'ye bu kadar turisti çekemezdik" şeklinde konuştu. 

aa