Erdoğan'dan vekillere azar

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin dün yapılan grup toplantısının basına kapalı bölümünde söz isteyen milletvekillerini konuşturmadı ve sert bir dille azarladı.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin dün yapılan grup toplantısının basına kapalı bölümünde söz isteyen milletvekillerini konuşturmadı ve sert bir dille azarladı. Erdoğan, gündem dışı söz almak isteyen Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe'ye, "Ne konuşacaksınız?" diye sert bir üslupla sordu. Yüksektepe'nin, "Efendim, bakanlar seçim bölgelerimize gelişinde bize haber vermiyor" yanıtı üzerine Erdoğan,
"Bunlar için söz istenir mi?" dedi ve söz vermedi.
Erdoğan, söz isteyen Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün'e de aynı davranışı sergiledi. Akgün'e "Ne konuşacaksınız?" diyen Erdoğan, Akgün, seçim bölgesindeki, tarımda sulama bedellerinden enerji indirimine gidilmesi yolundaki talepleri iletmek için söz istediğini belirtince, yine sert şekilde, "Allah'tan korkun. Daha ne kadar indirime gideceğiz? Bunun için buraya gelinip söz istenir mi?" karşılığını verdi.
'Sen ne konuşacaksın?' dedi, 20 kişi gitti
Erdoğan, Gaziantep Milletvekili Nurettin Aktaş da söz isteyince, "Sen ne konuşacaksın?" diye sordu ve "Ben ne konuşacağını biliyorum" dedi. Aktaş da, "Nereden biliyorsunuz? Siz demiyor muydunuz başkalarına 'Niyet okuyorlar' diye? Siz de mi niyet okuyorsunuz?" diye karşılık verdi. Aktaş'a da söz hakkı vermeyen Erdoğan, tüm vekilleri eleştirerek, "Zaten iftar yemeklerine ve seçim bölgelerinize gitmiyorsunuz. Sonra gelip söz hakkı istiyorsunuz" diye konuştu.
Aktaş da Erdoğan'a, "Ben iftarlara kiminle gideceğime kendim karar veririm" diyerek toplantıyı terk etti. Aktaş'la birlikte 20 kadar milletvekilli de toplantıdan ayrıldı.
Tosun: Artık bana bakanlık verirsiniz
Tokat Milletvekili Resul Tosun da, "Efendim kızmazsanız söz istiyorum" diyerek söz aldı. Erdoğan'ın söz verdiği Tosun, muhafazakâr demokrasi konusunda parti örgütlerinin eğitilmesini istedi. Erdoğan ve hükümete övgüler düzen Tosun, "Artık bana da bir bakanlık verirsiniz herhalde" dedi.