Erdoğan'dan yeni terim: Kuzey Suriye

Erdoğan'dan yeni terim: Kuzey Suriye
Erdoğan'dan yeni terim: Kuzey Suriye
Başbakan Erdoğan, Suriye'deki Kürt yapılanmasını eleştirirken Türk siyasi hayatına yeni bir terim kelime kazandırdı. Başbakan, Kuzey Suriye'deki PKK-PYD dayanışmasına müsamaha göstermeyecekleri söyledi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Kuzey Suriye'de PKK -PYD işbirliği iddialarına ilişkin “PKK-PYD dayanışması ve yanlarına farklı oluşumları da almak suretiyle bir adım atmaya kalksalar dahi, bu konuda bizim bu işe müsamahayla bakmamız, bunu seyretmemiz mümkün değil. Konuyla ilgili bütün tedbirler alınmaktadır. Gerek şu anda silahlı kuvvetlerimiz gerek diğer bu konudaki ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Başbakan Erdoğan, Londra Olimpiyatları'nın açılışına katılmak üzere İngiltere'ye gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Suriye'de yaşanan iç çatışma ortamı ve PKK'nın PYD ile işbirliği içinde olduğu iddialarına ilişkin “Bizim Kuzey Suriye'de bir terör örgütünün kamplaşmasına ve bunun ülkemiz için bir tehdit unsuru olmasına müsaade etmemiz söz konusu olamaz” dedi. PKK-PYD'nin dayanışma içinde yanlarına farklı oluşumları almak suretiyle bir adım atmalarına Türkiye 'nin müsamaha ile bakması ve seyretmesinin mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, “Konu ile ilgili bütün tedbirler alınmaktadır. Gerek şu anda silahlı kuvvetlerimiz gerek diğer bu konudaki ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor ve en geç Çarşamba günü Dışişleri Bakanıma verdiğim talimatla, Kuzey Irak'a gidip oradaki yerel yönetimin idarecileri ile bu konuları paylaşıp, bu konudaki kararlılığımız, hassasiyetimiz kendilerine de iletilecektir. Ondan sonra da böyle bir sorumluluğun bizden çıktığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: “Zira şu anda bir Suriye Ulusal Konseyi var, adeta bunun karşısında ki buranın başında da bir Kürt kardeşimiz var. Bir Suriye Ulusal Kürt Konseyi oluşturulması yaklaşımı yanlış bir yaklaşımdır. Biz Suriye ile bir defa ne toprak bütünlüğünün parçalanmasını ne de orada yarın bir mezhepsel çatışma sürecinin başlamasını, ne de etnik bir çatışma sürecinin başlamasını istemiyoruz. Kaldı ki Kuzey Suriye sadece oradaki Kürt kardeşlerimizden oluşan değil, Türkü de var, Arabı da var. Bunlardan oluşan bir bölgedir. Ama asla bizi tahrike kimse yönelmesin. Tahrik oyununa da gelmeyiz, ama atılması gereken bir adım olursa terör örgütüne karşı bu adımı kesinlikle atarız. Bunu burada açık ve net söylemek durumundayım.”


-“Hayali haritalara eyvallah etmeyiz”-

Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nın Kuzey Irak'a gönderme sebebini ise “Bakın bu noktada size karşı güven duygularımız zedelenmesin. Güvenimiz var ama burada yanlış adımların atılmasına sizler de vesile olmayın. Tam aksine bir dayanışma içinde buradaki yanlışı düzeltelim. Bu yanlışı düzeltmede adımı beraber atalım. Ama aksi takdirde burada kendilerine göre Kuzey Irak'taki PKK-PYD dayanışmasının oraya koymuş olduğu hayali haritalara göre eyvallah etmeyiz” sözleri ile açıkladı.

 

DANIŞTAY BAŞKANI'NA SAHİP ÇIKTI

Erdoğan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu hakkındaki iddialarla ilgili bir soru üzerine, “Bu tür komik iddiaların üzerinde durmayınız. Müddei iddiasını ispatlamakla mükelleftir. Danıştay Başkanımız zaten gerekli açıklamayı yaptı. Bunların hepsi kurumlarımızı ve kurumlarımızın başındaki insanları yıpratmaya yönelik adımlardır ve bu adımları atanların samimiyetinden endişeliyim” dedi.

(aa)