Erdoğan'ı nasıl bilirsiniz?

Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Türk gazetecilere, 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın modern bir Türkiye ile AB'ye girme konusunda ciddi olup olmadığı'nı sordu.

BERLİN - Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Türk gazetecilere, 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın modern bir Türkiye ile AB'ye girme konusunda ciddi olup olmadığı'nı sordu. 'Erdoğan gizli bir İslamcı mı?' başlıklı haberde, bu soruya verilen yanıtlar şöyle:
Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök: Erdoğan gerçek niyetlerini gizleyecek biri değil. Türkiye'deki birçok genç gibi radikal dönem geçirdi. Ancak sonra siyaset ve ekonomi gerçekleriyle tanıştı. Dürüstçe Avrupa'nın demokratik ideallerini izliyor.
Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Y.Yılmaz: Erdoğan kuzu postuna bürünmüş bir kurt değil. Demokratik ve özgür bir Türkiye istiyor. Eski radikal düşüncelerinden açıkça uzaklaştığını biliyorum.
Radikal Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan: Erdoğan reformları ciddiye alıyor. Gençliğinde İslami bir Türkiye istiyordu. Ancak şimdi olgunlaştı ve Türkiye'yi modern bir demokrasi olarak geleceğe götürmek isteyen bir reformcu oldu.
Sabah Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan: Erdoğan'ın reform iradesinden eminim. Eski İslami Türkiye görüşlerini tümüyle terk etti.
Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı: Gerçek reformcu. Radikal geçmişi geride kaldı.