Erdoğan'ı sahaya indiren iki gelişme

Erdoğan'ı sahaya indiren iki gelişme
Erdoğan'ı sahaya indiren iki gelişme
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'nin seçim kampanyasına el atmasının altından partinin anketlerde ilk kez yüzde 40'ın altını görmesi ve teşkilatın morallerinin bozuk olduğunu gösteren saha raporu çıktı. AKP'lilere göre Erdoğan'ın devreye girmesiyle oylarında 2-3 puanlık bir artış yaşandı. AKP, 7 Haziran için yeni hedefini yüzde 45 oy ve HDP'nin baraj altında kalması olarak belirledi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın, “Seçim meydanlarında rehavet var” diyerek AKP kampanyasına el atmasının altından, AKP teşkilatında morallerin bozuk olduğuna ilişkin saha raporu ve partinin anketlerde ilk kez yüzde 40’ın altını görmesi çıktı. Partide artık yüzde 50 oranlarını telaffuz eden kalmazken yüzde 41-43 bandında olduğunu tespit eden AKP, 7 Haziran hedefini yüzde 45 oy ve HDP’nin baraj altında kalması olarak belirledi.

Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül'ün haberine göre, muhalefetin şimşeklerini üzerine çeken Erdoğan’ın günde birkaç mitingle kampanya yürütmesi, AKP kulislerinde de en hararetli tartışma konusu. Erdoğan’ın “Anayasayı ihlal” eleştirilerine aldırmaksızın tüm ağırlığıyla kampanyaya asılmasının iki nedeni bulunuyor.

Erdoğan’ı sahaya indiren gelişmenin ilki, partinin düzenli olarak yaptırdığı anketlerde görülen kötü tablo oldu. Muhalefet liderleriyle birlikte Başbakan Ahmet Davutoğlu da mitinglere başladıktan sonra gelen anketler, AKP’de alarm zillerini çaldırdı. Parti, kendi yaptırdığı anketlerde, yüzde 39 oy aldığı 2009’daki yerel seçimlerden sonra ilk kez yüzde 40’ın altına indi. AKP’nin yüzde 39’a düştüğünü gösteren anketler, CHP ve MHP ’nin yükselişte olduklarını ama asıl olarak HDP’nin yüzde 10 barajını rahatlıkla aştığını ortaya koydu.

Anketler, AKP’nin yeniden tek başına hükümet kurmasının imkânsız olduğunu açıkça ortaya koyunca Erdoğan da kampanyaya el koydu.

'COŞKU YARATILAMIYOR'

Anketlere paralel olarak Davutoğlu tarafından yürütülen AKP seçim kampanyasındaki durumu anlatan saha raporu da Erdoğan’ın kampanyaya asılmasının ikinci nedeni oldu. Davutoğlu’nun bir haftalık kampanya performansını değerlendiren raporla Erdoğan’a, “Türkiye genelinde yaygın bir şekilde teşkilat sıkıntılı. Parti teşkilatları ilk kez bir seçimde moral bozukluğu içinde. Başbakan’ın kampanyasıyla, AKP teşkilatlarının alıştığı coşku yeterince yaratılamıyor, taban ve seçmen yeterince toparlanamıyor. Partinin etkinliği ve üstünlüğü sahada yeterince hissettirilemiyor” bilgisi iletildi.

HEDEF 45’E GERİLEDİ

Erdoğan’ın günde iki mitingle sahaya inmesinin sonuçları da AKP’de yakından izlenerek değerlendiriliyor. Partide, Erdoğan’ın mitingleriyle oyların partiden gidişini durdurmaya başladığı tespiti yapıldı. AKP’lilere göre Erdoğan, iki haftalık süreçte partiden oyların gidişini durdurdu ve giden oyların yaklaşık yüzde 3’ünü geri döndürdü. AKP’de Erdoğan’ın sahaya inmesinin ardından yapılan anketler çerçevesinde partinin şu andaki oyu için “yüzde 41-43 bandı” tahmini yapılıyor. AKP’de, yakın zamana kadar ağızlardan düşmeyen yüzde 50’lerden söz eden kimse kalmadı. Parti yöneticileri, yeni hedefi “seçimi yüzde 45’le bitirmek” olarak belirledi.

Partide şu anda ulaşılabilecek en yüksek oy oranı olarak yüzde 45 görülüyor. AKP’de yüzde 45’i yakalayabilmek amacıyla son haftada Erdoğan’ın kampanyada ağırlığını daha da artırması bekleniyor. AKP’de hedef yalnızca yüzde 45 oy oranına ulaşmakla sınırlı değil. AKP, yüzde 45 oy oranıyla birlikte HDP’nin de mutlaka baraja takılmasını istiyor.

ECEVİT'İN YÜZDE 42'SİNDEN SONRA...

CHP ve HDP kulislerinde ise farklı bir seçim tablosu üzerinden analizler yapılıyor. CHP’nin yüzde 28’ler düzeyinde çıkacağı, HDP’nin de barajı aşacağı sonucuna dayandırılan analiz, “Solun bu ülkede yakaladığı en büyük oran Ecevit’in 1977’deki yüzde 42 oy oldu. Şimdi CHP’nin yüzde 30’ları zorladığı, HDP’nin de barajı aştığı bir tabloda yeni parlamentoda sol-sosyal demokrat oylar yüzde 40’lara dayanır. Bu, yeni bir durumdur. Böyle bir parlamento, 4 yıllık sürede yeni tartışmalara, gelişmelere, işbirliklerine zemin sağlar, fırsat yaratır” cümleleriyle özetleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/136749813674985

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kaynak - user1094204

  Cumhuriyet'in bu habere nereden ulaştığını merak ediyorum. Erdoğan zaten sürekli göz önündeydi, hiç perde arkasına çekilmedi ki, bunun saha raporları üzerine alınmış bir stratejik hamle olduğunu düşünmüyorum.

  sen yok - user743248

  valla konuşmaları artık eskisi gibi etki yapmıyor halk demokrasi istiyor başkan başka telden ÇALIYOR bir de devletin malını kendi malı gibi kullanıp harp vurup harman savurması var ya bence % 40 çoktur hak etmiyorlar

  hakyemez - user783537

  türk halkı hakyiyenleri sevmez

  kaynak nedir? - user416981

  Merak ediyorum, Cumhurbaşkanı'nın sahalara inmesinin oylara olan etkisini hangi kaynağa dayandırmaktasınız. Böyle yaparak yapılan anayasa ihlalini meşrulaştırıyor, ihlal edenlere cesaret sağlıyorsunuz. Biz radikali seviyor, tarafsızlığını ve yandaş olmayışını takdir ediyoruz. Lütfen yayıncılıkta yoruma değil bir kaynağa dayalı olmanız gerektiğini unutmayınız. Biz sizi bu çizgide kabul ederek okuyoruz. Son olarak sırf Cumhurbaşkanı'nın adaletsiz tutumu nedeniyle oyumu kime vermeyeceğim bellidir. Yorumunuzda bunu da dikkate alınız.

  bildiğim kadarı ile - genco940

  eskiden yanlış yapanlara boynun altında kalsın diye bir şey söylerlerdi. Şimdilerde bu barajın altında kalasına dönüştü. Bir Cumhurbaşkanı veya Başbakan eğer memleketin önemli bir çoğunluğunu teşkil eden bir zümreyi şu ve bu sebeple demokratik ortamda seçimle Millet meclisine girmesine karşı çıkıyor ve bunu kendi çıkarları için ön görüyorlarsa sıklıkla telaffuz ettikleri milli irade nerede kalıyor millet meclisi ne demek oluyor. Anlayanınız bir zahmet izah ederse aydınlanmış oluruz.