Erdoğan'ın aklı imam-hatipte

Başbakan Erdoğan, üniversiteye girişte imam-hatip mezunlarını engelleyen katsayıyı kaldıracaklarını tekrarladı. Erdoğan, "Kimse öküz altında buzağı aramasın, kararlıyız" dedi.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

BOLU/ZONGULDAK - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, imam- hatip liselerinin önünün açılacağı gerekçesi ile engellenen meslek liselerinde katsayı uygulamasının kaldırılmasına yönelik düzenlemeyi getirmekte karalı olduklarını seçim meydanlarında anlatmaya devam ediyor. Başbakan Erdoğan, dün ilk olarak Bolu'daydı.
Meslek liseleri konusunu yeniden gündeme getiren Erdoğan, "Katsayı sorununu
halletmekte kararlıyız. Çünkü bu adil değil.
Üniversite sınavına giren meslek lisesi mezununun ayağına 30 kilo taş bağlayıp düz liseliye 'Sen koş' diyemezsiniz" dedi. Katsayı uygulamasını kaldırmakta kararlı olduklarını söyleyen Erdoğan "Kimse öküzün altında buzağı aramasın. Bu ülkenin evlatlarına kimse ayrımcılık yapamaz. TBMM'den evelallah çıkacak" diye konuştu.
Erdoğan, "3 Kasım'da ayakta duramayan bir hükümet vardı. Türkiye'nin itibarı kalmamıştı.
Ama şimdi trafik hızlandı. Artık dünyanın gündeminde olan bir Türkiye var. Ama buna erişemeyenler bize 'işbirlikçi' diyor. İşi başarmak için işbirliği yapacaksınız. İşi başarmak istemiyorsan işbirliği yapacak adam bulamazsın. Bizim tezimiz 'kazan-kazan' dedi.
"Kurusıkı atmıyorum. Hesapla konuşuyorum. Biz hesap adamıyız. Ülkeye kaybettiren değil kazandıran alacağız" diyen Erdoğan, Bolululara Abant'ı Davos gibi bir kongre kenti haline getirme sözü verdi. Bolu'da konuşmasını yaparken "Hiçbir sosyal güvencem yok. Bana yardım et" diye bağıran bir kadına kameralar yönelince Erdoğan basın mensuplarına "Koşun koşun aradığınızı buldunuz. Allah iyiliğinizi versin" diye seslendi.
Merdivenleri tek tek çıkarak ve halkın sıkıntılarını bilerek bugünlere geldiğini söyleyen Erdoğan şöyle devam etti: "İstanbul'u CHP'den devraldığımda haftada bir kez su akmıyordu. CHP zihniyetinin olduğu yerde kuraklık vardır, bereket yoktur. Geldikleri hiçbir yere bereket getirmezler. Çünkü aşkları yok, heyecanları yok. Yerel Yönetimler Yasası'nı çarşamba günü Meclis'e sevk edeceğiz. Hangi hayırlı işi yapsak karşımıza CHP dikiliyor."
Erdoğan, Türkiye Taş Kömürü Kurumu işçilerinin ikramiye ve toplu sözleşmeden doğan farkları için bu ay içinde 18.5 trilyon lira ödeneceğini açıkladı. Erdoğan Zonguldak'da da şöyle konuştu: "Ben netice adamıyım. Orta sahada top çevirmekten hoşlanmam. Yıllardır bizi orta sahada oyaladılar. Memleketin bir gecede yüzde 8 bin 500 faiz ödediği günler oldu. Cebinizdeki parayı modern hırsızlar sizi narkozlayarak götürdü."
Enflasyonun 2005'te tek rakama ineceğini söyleyen Erdoğan, "Türkiye buna alışacak. Bazıları 'tesadüf' diyor. Bu tesadüfler bir gün size uğrasaydı yahu! Biz böyle güzel tesadüflere 'hayır' demeyiz. Bunun altında tesadüf değil iyi çalışan yönetim yatıyor" dedi.
Erdoğan, şiir okumasını isteyen vatandaşlara "Hâlâ şiir diyorlar. Biliyorsunuz şiirin faturası var" karşılığını verdi, daha sonra da "Beraber
yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini okudu.