Erdoğan'ın anket yorumu: Üç kent Türkiye'nin özeti

Başbakan Erdoğan, 'yerel seçimlere ilişkin anketlerin Türkiye ortalamasını ortaya koyacağı yönünde bir değerlendirme yapamayacağını' söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'yerel seçimlere ilişkin anketlerin Türkiye ortalamasını ortaya koyacağı yönünde bir değerlendirme yapamayacağını' söyledi.
Erdoğan, Bursa'ya hareketinden önce, Esenboğa Havalimanı'nda, bir gazetecinin, üç büyük ildeki seçimlere ilişkin anket sonuçları hakkındaki sorusunu yanıtladı. Erdoğan, bu illerin Türkiye'nin 'adeta özeti' olan iller olduğunu kaydederek, "Fakat net, kesin 'Türkiye'nin ortalamasını ortaya koyar' diye bir değerlendirme yapamam" dedi. Partisine karşı halkın bir teveccühü bulunduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Şuna inanıyorum, şunu söylüyorum: Biz tabii bir kurumsallaşma yolunda ilk defa bir yerel seçime girişiyoruz. Bu seçimde de halkımızın göstereceği teveccühle belediyecilikte AKP siyasetini nasıl sergileyecek, bunu görme fırsatı da bulsun. Ve halkımızın bu teveccühü de bunu gösteriyor ki yerel seçimlerde bu yetkiyi 3 Kasım'da da verdiği gibi halkımız Türkiye'ye versin. İnşallah çağdaş bir belediyecilik anlayışını sergilediğini görerek şu ana kadar çektiği çilelerin asgariye inmeye başladığını yaşasın."